Śpiewali przy ołtarzu Wita Stwosza [wideo]

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Jolanta Młodecka

Śpiewali przy ołtarzu Wita Stwosza [wideo]

Jolanta Młodecka

Chór Męski Osięciny śpiewa już od dwudziestu lat. Przypomnijmy - powstał z inicjatywy Jana Cybertowicza, który do współpracy zaprosił organistę Mieczysława Chrabąszczewskiego jako dyrygenta i akompaniatora.

Od siedmiu lat zespołem kieruje Tomasz Cybulski. Przejął dyrygencką pałeczkę od Małgorzaty Skoniecznej, swojej nauczycielki muzyki ze szkoły podstawowej.

Chórzyści to w większości seniorzy, choć jest też dwóch całkiem młodych ludzi. Wielu czynnych jest zawodowo, pracują w zakładach, prowadzą gospodarstwa, ale z umiłowania do wspólnego śpiewania znajdują czas na próby i występy. Spotykają się w GOK w każdą środę, by przećwiczyć repertuar. A ten obejmuje kolędy, pieśni patriotyczne, po stare i nowe przeboje i pieśni biesiadne.Ostatnio, z okazji jubileuszu, chór wyruszył w trasę koncertową do Białego Dunajca. Po drodze zaśpiewał m.in. w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach, odwiedził Sromowce Niżne, gdzie w kościele pod wezwaniem Narodzenia NMP dał koncert kolęd. Chór miał też niezwykłą okazję zaprezentować się w Bazylice Mariackiej w Krakowie przy ołtarzu Wita Stwosza.

Podróż była możliwa dzięki wsparciu wójta Jerzego Izydorskiego, Ryszarda Błaszczyka, przewodniczącego RG, Piotra Zielińskiego, dyrektora GOK oraz Juliana Stachniaka, prezesa SPBS w Osięcinach.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.