Śpiewają chórem już 10 lat i wciąż nie mają dosyć

Czytaj dalej
Fot. Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz

Śpiewają chórem już 10 lat i wciąż nie mają dosyć

Maja Stankiewicz

Chór „Cantemus” powstał w 2006 r. przy miejscowym ośrodku kultury. Właśnie doczekał pierwszego jubileuszu. Uczcił go koncertem.

Inicjatorką powstania chóru była Renata Domagała-Wruk, ówczesna dyrektor domu kultury w Kcyni. Przez kilka lat sama w zespole śpiewała. Zmarła przedwcześnie, ale utworzony przez nią zespół działa i odnosi sukcesy.

- Początki były trudne. Trzeba było przekonać do inicjatywy osoby śpiewające -opowiadała na jubileuszowej uroczystości Ilona Kurdelska, obecna dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni. Udało się. Chór powstał i radzi sobie coraz śmielej na festiwalowych scenach regionu i kraju.

Od samego początku dyrygentem zespołu jest Hanna Żółkoś, która dojeżdża na próby z Bydgoszczy. Za poświęcenie i ogrom włożonej pracy, w ciągu minionych 10-lat, dziękował jej m.in. Marek Szaruga, burmistrz Kcyni , a także przedstawiciele Rady Miejskiej Kcyni.

Pierwsze doświadczenia na wokalnych scenach chór zdobywał u siebie. Z inicjatywy Renaty Domagały -Wruk organizowano w mieście późną jesienią przeglądy chórów pt. „Na Kcyńskiej Ziemi”. Przyjeżdżały zespoły z Bydgoszczy, Mogilna, Mroczy, Nakła, Żnina... Koncerty chóralne w murach kościoła poklasztornego przyciągały rzesze słuchaczy. Chór „Cantemus” zawsze był wśród laureatów. Zdobywał miejsca pierwsze i drugie.

Potem były nagrody na wojewódzkich konkursach chóralnych, a także na imprezach ogólnopolskich. Sukcesy zespołu przypomniała po jubileuszowym koncercie w parku dyrektor Ilona Kurdelska.

Jubilatom życzono doczekania kolejnych rocznic i stania się, tak jak zespół ludowy, wizytówką regionu Pałuk.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.