Spędź ferie aktywnie

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(jwn)

Spędź ferie aktywnie

(jwn)

Teatr, taniec, malarstwo, robotyka - to niektóre z propozycji na ferie zimowe w Toruniu. W niektórych instytucjach kultury wciąż są wolne miejsca dla dzieci.

Już dziś w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczynają się ferie. To obok między innymi Świętokrzyskiego i Lubuskiego pierwszy termin ferii w kraju. Kolejny dzwonek wzywający na lekcje uczniowie usłyszą dopiero 1 lutego.

Wielu rodziców od dawna zachodzi w głowę, co w tym czasie zrobić z pociechami.

- Skorzystam z pomocy dziadków, którzy przez kilka dni ferii zajmą się wnukami. Potem prześledzę internet i spróbuję je zapisać na jakieś zajęcia choć na kilka godzin dziennie. Na szczęście opiekę oferuje nam też szkoła - mówi Iwona, mama 10-letnich bliźniąt ze Skarpy. - Wcześniej dowiadywałam się o półkolonie, ale te organizowane przez komercyjne firmy są bardzo drogie, kosztują najmniej 300 zł za tydzień. To nie na moją kieszeń.

W zimowej przerwie uczestników indywidualnych i grupy zorganizowane zaprasza do siebie Muzeum Etnograficzne. Tym pierwszym proponuje spotkania z bajką ludową połączone z działaniami twórczymi dla dzieci w wieku 6-10 lat. Odbędą się one 21 i 28 stycznia o godz. 12.

Natomiast w oba feryjne wtorki (19 i 26 stycznia) placówka zaprasza na warsztaty twórcze inspirowane muzyką, sztuką i zdobnictwem ludowym dla dzieci od lat 8.

Dla grup zorganizowanych Muzeum ma zajęcia inspirowane zwyczajami zapustnymi na Kujawach oraz gry i zabawy stylizowane na te, które bawiły naszych pradziadków.

Muzeum Okręgowe natomiast zaprasza osoby indywidualne i uczestników półkolonii na feryjną wycieczkę po historii Polski, a w szczególności po dziejach Torunia i to tylko za symboliczną złotówkę za osobę.

Do dyspozycji dzieci i młodzieży będą przestrzenie edukacyjne z interaktywną osią czasu, pokojem wirtualnym i puzzlami wielkoformato-wymi. Historię będzie można poznać poprzez ciekawe opowieści, analizę dokumentów, obiekty muzealne, multimedialne quizy, filmy i inne aktywizujące zabawy.

Zajęcia prowadzone będą na wystawie „Toruń i jego historia” w Muzeum Historii Torunia (ul. Łazienna 16) przez całe ferie.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim i ulicy Kościuszki 41 zaprasza na cykl spotkań „Żarłoczni pożeracze książkowych przeżyć”. W oba feryjne tygodnie dzieci tworzyć będą inspirowane literaturą (m.in. „Małym księciem”) dzieła w technikach kolaż, rzeźba w glinie, komiks i malarstwo XXL. Zajęcia odbywać się będą w godz. 10-11.30, a cena od osoby wynosi 6 zł.

Bardzo bogaty i różnorodny program na zimową przerwę w lekcjach ma Młodzieżowy Dom Kultury.

Placówka zaprasza na warsztaty teatralne, plastyczne, muzyczne, taneczne, fotograficzne i multimedialne. Oferta skierowana jest do uczniów podstawówek, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. W trakcie ferii w MDK zaplanowano też bal karnawałowy (27 stycznia, godz. 11) oraz przedstawienie otwarte dla publiczności pt. „Baśnie i bajki nie z tej bajki” (19, 20, 21 stycznia godz. 13.15).

Uczniów nie zawiedzie też OPP „Dom Harcerza”. W ofercie bezpłatnych zajęć jest m.in. robotyka, malarstwo, warsztaty wokalne i baletowe oraz zimowe zabawy rekreacyjne. Przez ferie działać będą też filie placówki w ZS nr 15, ZSO nr 2 oraz w ZS nr 24.

Dom Muz przy ulicy Poznańskiej w drugim tygodniu ferii zaprasza na codziennie zajęcia, których zwieńczeniem będzie bal karnawałowy.

„Przez żołądek do ptasiego serca” to tytuł zajęć, które uczniom proponuje Ogród Zoobotaniczny. Dzieci poznają tajniki dokarmiania ptaków oraz samodzielnie przygotują ptasie posiłki.

Zajęcia odbywać się będą codziennie o godzinie 12. Obowiązuje bilet wstępu do Ogrodu Zoobotanicznego.

Autor: (jwn)

(jwn)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.