Spacery będą jak w dobrym kurorcie

Czytaj dalej
Fot. Nadesłane
Anna Klaman

Spacery będą jak w dobrym kurorcie

Anna Klaman

Już wkrótce nad Jeziorem Sępoleńskim będą tężnie solankowe.

Pogoda jest odpowiednia, więc choć do sezonu letniego zostało sporo czasu, to już rozpoczęły się prace nad budową instalacji tężni solankowych.

Mieszkańcy i turyści będą mogli z nich korzystać za darmo. Tężnie powstają na brzegu jeziora. Tuż przy promenadzie. Można uruchomić wyobraźnię. Sępolanie poczują się na spacerach tak, jakby byli w uzdrowisku lub w sanatorium.

Tężnie powstają w miejscu, gdzie łączy się z nim rzeka Sępolenka.

- Oprócz Inowrocławia, Ciechocinka czy Fojutowa, również i u nas niebawem będzie można korzystać z takiej atrakcji - zapowiada burmistrz Waldemar Stupałkowski.

Dwie instalacje będą miały po około pięć metrów długości. Będą one oczywiście dużo mniejsze od tych najsłynniejszych w Polsce. Mimo to, podobnie jak w dużych tężniach, wszystko będzie wypełnione gałązkami brzozy, nawodnione i nasączone, a wewnątrz będą ławeczki, na których będzie można usiąść i skorzystać z walorów powstałego tam mikroklimatu.

Jest to ciekawa atrakcja, szczególnie dla osób starszych oraz ze schorzeniami układu oddechowego. Instalacja powstaje w ramach projektu „Modelowe inicjatywy ekologiczne” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli - Dzieciom”. Zakłada on budowę nie tylko tężni, ale również innych elementów infrastruktury ekologicznej na terenie powiatu sępoleńskiego. Są to między innymi eko-parkingi, ławeczki, budki lęgowe dla ptaków, a także ekogaj dla dzieci.

Projekt ma kosztować prawie pół miliona złotych. Jest on w całości finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina nie dokłada do niego ani złotówki.

Kto wie, czy w przyszłości owych instalacji nie przybędzie. Byłoby idealnie, gdyby w przyszłości tężnie były też na dalszych odcinkach promenady. Wówczas podczas spaceru można byłoby sobie robić postoje i korzystać z cudownego wytworzonego tam klimatu. W sobotni poranek czy niedzielne popołudnie.

Anna Klaman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.