Spacer po lesie lubią i ludzie, i zwierzęta. Leczy ciało i duszę

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Mikołaj Romanowski

Spacer po lesie lubią i ludzie, i zwierzęta. Leczy ciało i duszę

Mikołaj Romanowski

Przebywanie w lesie relaksuje i ma dobroczynny wpływ na nasze organizmy. Leśne powietrze przesycone jest olejkami, wydzielanymi przez drzewa i krzewy. To w nich tkwi sekret zdrowia.

Zapach lasu i śpiew ptaków uspokajają - to truizm, ale faktem jest, że fitoncydy zawarte w naturalnych olejkach eterycznych drzew mają właściwości prozdrowotne - hamują rozwój grzybów i bakterii - i to nie tylko wśród roślin.

Już sam pobyt w lesie powoduje znaczny spadek hormonu stresu. W „Podkarpackich balladach o drzewach” autorstwa dra Edwarda Marszałka możemy przeczytać, że spacer po borach sosnowych przyczynia się do spadku ciśnienia krwi, uspokaja człowieka i wzmacnia odporność organizmu. Z kolei wędrówki lasami liściastymi pozytywnie wpływają na nasz nastrój i koncentrację.

Przytul się do drzewa

Na całym świecie i także w Polsce rośnie grono zwolenników „leśnej terapii”, która polega na czerpaniu sił poprzez kontakt z drzewem. Taka drzewoterapia przynosi pozytywne efekty w wielu schorzeniach i chorobach: autyzmie, depresji, różnego rodzaju niepełnosprawnościach.

O tym, że drzewa mogą leczyć, przekonani są zwolennicy sylwoterapii. Z prozdrowotnych właściwości drzew można korzystać na wiele sposobów. Można objąć pień rękoma i przytulić się do niego całym ciałem. Niektórzy przykładają do pnia czoło lub twarz, inni opierają dłonie i stopy, jeszcze inni - plecy i potylicę. Ogólna zasadą jest ta, że zanim rozpoczniemy tę formę terapii, powinniśmy poszukać zdrowego drzewa - bez hub, narośli czy jemioły. Kontakt z drzewem powinien trwać co najmniej 10 minut, a w tym czasie nasz oddech powinien być spokojny i regularny.

Moc natury

W medycynie naturalnej, a także tej współczesnej i ziołolecznictwie wykorzystywane są naturalne produkty leśne: liście brzozy, kora dębu czy wierzby, pędy sosny, kwiatostany lipy...

Wiele drzew wykazuje właściwości lecznicze.

Sosna dobroczynnie wpływa na nasz układ oddechowy, a jej olejki są wykorzystywane w aromaterapii. Olejek terpentynowy stosuje się w schorzeniach oskrzeli i górnych dróg oddechowych, nerwobólach i różnych dolegliwościach reumatycznych.

Kwiaty lipy mają właściwości napotne i łagodzą podrażnienia. Ich właściwości ceni się w leczeniu przeziębień i infekcji dróg oddechowych. Samo drzewo zaś zmniejsza zmęczenie, wpływa kojąco na krążenie i pracę układu oddechowego. Ponadto inspiruje, rozjaśnia umysł i poprawia nastrój. Pod lipą tworzył między innymi Jan Kochanowski.

Brzoza działa odstresowująco, łagodzi napięcie mięśniowe, redukuje uczucie gniewu. Sok z tego drzewa ma silne działanie oczyszczające, poprawia metabolizm i zapobiega tworzeniu się kamieni w organizmie. Liście brzozy stosowane są w chorobach nerek i stanach zapalnych dróg moczowych oraz reumatologicznych schorzeniach.

Kora wierzby ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Dąb z kolei przywraca siły witalne, poprawia koncentrację, redukuje stres i daje poczucie siły. Kora tego drzewa ma właściwości ściągające, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Stosowana w medycynie naturalnej w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, dziąseł, chorób oczu, a także śluzówki narządów intymnych. Dawniej wykorzystywano korę dębową do okładów i kąpieli narządów rodnych kobiet po porodzie.

Kasztanowiec uspokaja i wpływa minimalizuje stany lękowe.

Klon ułatwia nawiązywać dobre relacje z innymi i dodaje odwagi. W dawnych czasach to właśnie klonami obsadzano okolice miast. Sok klonowy dodany do ciepłej wody powoduje, że skóra będzie się mniej pocić.

Kora jesionu wyniosłego zawiera garbniki, które działają podobnie do chininy - m.in. redukują stany podgorączkowe. Liście jesionu mają właściwości moczopędne i wykorzystywane są przez przemysł farmaceutyczny w chorobach dróg moczowych.

Jodła to symbol mocy. Z igieł, gałęzi i żywicy otrzymuje się ekstrakty, które leczą stany artretyczne. Odwary z jodły łagodzą dolegliwości trawienne i stany zapalne układu pokarmowego (polecane są osobom cierpiącym na wrzody).

Jarzębina to bogate źródło witaminy C. Jej owoce i liście działają moczopędnie i przeciwzapalnie, łagodzą stany zapalne żołądka, dwunastnicy i jelita cienkiego.

Mikołaj Romanowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.