Sondaż: To głównie prezydent odpowiada za dramat w grudziądzkim szpitalu

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
DD

Sondaż: To głównie prezydent odpowiada za dramat w grudziądzkim szpitalu

DD

Badanie opinii zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie pół tysiąca mieszkańców Grudziądza.

Z badania przeprowadzonego przez Regionalny Ośrodek Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia", we współpracy z "Pomorską", wynika, że przeważająca większość mieszkańców miasta doskonale zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji szpitala.

Kto odpowiada za problemy lecznicy?

Ankietowani mieli do wyboru trzy odpowiedzi: prezydent, były dyrektor szpitala i radni. Niemal 42 proc. respondentów uznało, że na Robercie Malinowskim spoczywa odpowiedzialność za sytuację szpitala, który jest zadłużony na ponad 500 milionów złotych i przynosi gigantyczne straty.

- Czuję się odpowiedzialny za szpital, ale nie czuję się winny. Ufałem byłemu dyrektorowi lecznicy, ale się zawiodłem. Dlatego postanowiłem go odwołać - mówi prezydent miasta. Marek Nowak: - Działałem zgodnie z prawem

Prawie 38 proc. ankietowanych odpowiedziało, że w kwestii szpitala najbardziej zawinił jego były szef Marek Nowak. - Czuję się odpowiedzialny za szpital, inaczej nie dokończyłbym jego budowy. Nie robiłem niczego wbrew prezydentowi. Wszystkie moje działania były zgodne z prawem - podkreśla Marek Nowak.

Sondaż: To głównie prezydent odpowiada za dramat w grudziądzkim szpitalu
Kto Pani/Pana zdaniem w największym stopniu ponosi odpowiedzialność za obecną sytuację finansową szpitala? (wyniki w procentach)

- A wynik badania społecznego? - dopytujemy byłego dyrektora lecznicy. - Powiązania między miastem i szpitalem są skomplikowane prawnie, więc mieszkańcy mogą nie wiedzieć, że większa część długu lecznicy ma charakter inwestycyjny i należy do samorządu - odpowiada odwołany szef szpitala.

Ponad 20 proc. respondentów odpowiedzialnością za tarapaty szpitala obarczyło radnych.

Nie ma wątpliwości: szpital należy ratować

Zdecydowana większość ankietowanych - ponad 94 proc. - uważa, że grudziądzki szpital trzeba za wszelką cenę ratować przed likwidacją. Jak zrobiliby to ankietowani, gdyby sami rządzili w mieście? Warto pokreślić, że co czwarta osoba byłaby gotowa utrzymywać szpital przekazując na niego kolejne pieniądze z kasy miasta. Co 10 osoba sprzedałaby lecznicę w prywatne ręce.


Szpital w Grudziądzu
Create your own infographics

Ankieterzy zapytali także o to kto ma największe szanse na skuteczną restrukturyzację lecznicy. Wskazać można było: prezydenta Roberta Malinowskiego, radę miejską lub pełniącego obowiązki dyrektora Michała Jonczynskiego. Najwięcej osób - nieco ponad 37 proc. - wskazało Michała Jonczynskiego, a niewiele mniej - 36,5 proc. - radę miasta. Prezydenta wybrało 26,3 proc. ankietowanych.
Jakie działania należy podjąć?

Odpowiadając na to pytanie ankietowani mogli wskazać trzy z sześciu zaproponowanych odpowiedzi. Najpopularniejsze to:

Niewiele mniej osób - 8,5 proc. - wskazało jednoczesne obniżenie pensji lekarzom i zwiększenie wartości kontraktu z NFZ. Łącznie 8,6 proc. odpowiadających byłoby gotowych pogodzić się z wprowadzeniem dodatkowych opłat dla pacjentów za usługi towarzyszące. 6,6 proc. pytanych natomiast jako jedną z możliwych odpowiedzi wskazało zlikwidowanie części szpitalnych oddziałów.

(DEKS,DD)

DD

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.