Sondaż: To głównie prezydent odpowiada za dramat w grudziądzkim szpitalu

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
DD

Sondaż: To głównie prezydent odpowiada za dramat w grudziądzkim szpitalu

DD

Badanie opinii zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie pół tysiąca mieszkańców Grudziądza.

Z badania przeprowadzonego przez Regionalny Ośrodek Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia", we współpracy z "Pomorską", wynika, że przeważająca większość mieszkańców miasta doskonale zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji szpitala.

Kto odpowiada za problemy lecznicy?

Ankietowani mieli do wyboru trzy odpowiedzi: prezydent, były dyrektor szpitala i radni. Niemal 42 proc. respondentów uznało, że na Robercie Malinowskim spoczywa odpowiedzialność za sytuację szpitala, który jest zadłużony na ponad 500 milionów złotych i przynosi gigantyczne straty.

- Czuję się odpowiedzialny za szpital, ale nie czuję się winny. Ufałem byłemu dyrektorowi lecznicy, ale się zawiodłem. Dlatego postanowiłem go odwołać - mówi prezydent miasta. Marek Nowak: - Działałem zgodnie z prawem

Prawie 38 proc. ankietowanych odpowiedziało, że w kwestii szpitala najbardziej zawinił jego były szef Marek Nowak. - Czuję się odpowiedzialny za szpital, inaczej nie dokończyłbym jego budowy. Nie robiłem niczego wbrew prezydentowi. Wszystkie moje działania były zgodne z prawem - podkreśla Marek Nowak.

Sondaż: To głównie prezydent odpowiada za dramat w grudziądzkim szpitalu
Kto Pani/Pana zdaniem w największym stopniu ponosi odpowiedzialność za obecną sytuację finansową szpitala? (wyniki w procentach)

- A wynik badania społecznego? - dopytujemy byłego dyrektora lecznicy. - Powiązania między miastem i szpitalem są skomplikowane prawnie, więc mieszkańcy mogą nie wiedzieć, że większa część długu lecznicy ma charakter inwestycyjny i należy do samorządu - odpowiada odwołany szef szpitala.

Ponad 20 proc. respondentów odpowiedzialnością za tarapaty szpitala obarczyło radnych.

Nie ma wątpliwości: szpital należy ratować

Zdecydowana większość ankietowanych - ponad 94 proc. - uważa, że grudziądzki szpital trzeba za wszelką cenę ratować przed likwidacją. Jak zrobiliby to ankietowani, gdyby sami rządzili w mieście? Warto pokreślić, że co czwarta osoba byłaby gotowa utrzymywać szpital przekazując na niego kolejne pieniądze z kasy miasta. Co 10 osoba sprzedałaby lecznicę w prywatne ręce.


Szpital w Grudziądzu
Create your own infographics

Ankieterzy zapytali także o to kto ma największe szanse na skuteczną restrukturyzację lecznicy. Wskazać można było: prezydenta Roberta Malinowskiego, radę miejską lub pełniącego obowiązki dyrektora Michała Jonczynskiego. Najwięcej osób - nieco ponad 37 proc. - wskazało Michała Jonczynskiego, a niewiele mniej - 36,5 proc. - radę miasta. Prezydenta wybrało 26,3 proc. ankietowanych.
Jakie działania należy podjąć?

Odpowiadając na to pytanie ankietowani mogli wskazać trzy z sześciu zaproponowanych odpowiedzi. Najpopularniejsze to:

Niewiele mniej osób - 8,5 proc. - wskazało jednoczesne obniżenie pensji lekarzom i zwiększenie wartości kontraktu z NFZ. Łącznie 8,6 proc. odpowiadających byłoby gotowych pogodzić się z wprowadzeniem dodatkowych opłat dla pacjentów za usługi towarzyszące. 6,6 proc. pytanych natomiast jako jedną z możliwych odpowiedzi wskazało zlikwidowanie części szpitalnych oddziałów.

(DEKS,DD)

DD

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.