Sondaż Polska Press Grupy. PiS prowadzi w kraju i regionie!

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Jolanta Zielazna

Sondaż Polska Press Grupy. PiS prowadzi w kraju i regionie!

Jolanta Zielazna

Prawo i Sprawiedliwość w regionie cieszy się ciągle wysokim poparciem w porównaniu z październikowymi wyborami. Pokazuje to ostatni sondaż 18 dzienników regionalnych Polska Press Grupy.

Gdyby wybory odbyły się dziś, na PiS oddałoby swój głos 33 proc. wyborców. Przypomnijmy, że w październiku ub.r. w województwie kujawsko-pomorskim na PiS głosowało 30,2 proc. wyborców w okręgu nr 4 i 33,57 proc. okręgu nr 5 (toruńsko-włocławskim).

Nie mamy też złudzeń, kto faktycznie Polską rządzi. Na pewno nie premier, tym bardziej nie prezydent. Na panią premier wskazuje mniej niż 20 proc.

W regionie poparcie dla poszczególnych partii nieznacznie odbiega od ogólnopolskiego. PiS ma minimalnie (1,5 proc.) mniej wskazań, PO i KUKIZ’15 o 3 proc. niższe poparcie niż w kraju, a SLD i Partia RAZEM - o prawie 3 proc. wyższe.

Za lidera opozycji wobec rządu, co drugi pytany w naszym województwie uważa Ryszarda Petru z .Nowoczesnej (50,6 proc.). Grzegorza Schetynę, szefa PO wskazuje mniej niż co czwarta osoba.


Sondaż Polska Press Grupy. PiS prowadzi w kraju i regionie!
Kto faktycznie rządzi w kraju?

Podzieleni jesteśmy w kwestii oceny działań PiS. Przeważają opinie, że jednak łamią zasady demokracji, ale wielu (31,6 proc.) sądzi, że to dobra reforma kraju.

- W tych wynikach jest kilka ciekawych spraw - zauważa dr Michał Cichoracki, socjolog UKW i WSG w Bydgoszczy. - Rozkład poparcia partii w województwie niespecjalnie różni się od wyników sondaży ogólnopolskich. Różnice są drobne, ale nie odbiega to od krajowego standardu.

Ciekawa jest druga sprawa - większość ankietowanych nie ma wątpliwości, że to Jarosław Kaczyński decyduje, a jednocześnie poparcie dla PiS jest wysokie. To oznacza, że duża część wyborców akceptuje sytuację, w której osoba która formalnie nie pełni żadnych publicznych funkcji faktycznie podejmuje najważniejsze decyzje.

Jak wytłumaczyć, że 33 proc. wyborców ponownie głosowałoby na PiS, a blisko 39 proc. uważa, że działania tej partii łamią prawo?

- Elektorat PiS jest bardzo stabilny - podkreśla dr Cichoracki. - Jeszcze przez dłuższy okres w ocenach nic się nie zmieni. Moment, gdy może dojść do redefinicji sytuacji może nastąpić w wakacje, na początku jesieni. Po 8-10 miesiącach dochodzi do dużej zmiany poparcia.

Ale w krytycznym momencie, gdy oceny mogą się zmieniać, rodziny zaczną odczuwać poprawę sytuacji finansowej dzięki programowi 500 zł na dziecko. To dobrze marketingowo pomyślane, że wchodzi się z tym programem, gdy stopień poparcia może zacząć się obniżać.

Sondaż Polska Press Grupy. PiS prowadzi w kraju i regionie!
Poparcie dla partii politycznych w rozkładzie na województwa.

Sondaż został zrealizowany przez 18 dzienników regionalnych Polska Press Grupy. Sondaż 10-16 lutego metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI). Badanie wykonano w 16 województwach na reprezentatywnej dla nich próbie liczącej w każdym przypadku 500 respondentów. Wyniki ogólnopolskie wywiedziono z uzyskanego zbioru ankiet w sposób, który gwarantował osiągnięcie reprezentacji dla struktury społecznej Polski pod względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku.


Jak oceniamy PiS?
Create bar charts

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.