Solarzowie z Gaci koło Przeworska ukrywali Żydów, ryzykowali życie całej swojej rodziny. Potomkowie chcą ich uhonorować [WIDEO, ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Solarzowie z Gaci koło Przeworska ukrywali Żydów, ryzykowali życie całej swojej rodziny. Potomkowie chcą ich uhonorować [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal

Państwo Bronisława i Jan Solarz z Gaci, w czasie II wojny pomagali ukrywać się Żydom, w tym rodzinie Goldman z Kańczugi. Do dzisiaj Solarzowie nie zostali w żaden sposób uhonorowani. Stara się to zmienić rodzina.

- Miałem cztery, może pięć lat. Postanowiłem po drabinie wejść na strych i sprawdzić co tam ciekawego. Zobaczyłem tam kobietę i malutką dziewczynkę. Jednak od razu skarciła mnie mama. Krzyknęła do mnie „schodź, po co tam wchodzisz”. Już więcej na strych nie zaglądałem, a przynajmniej nie przypominam sobie — wspomina Ludwik Solarz.

Urodził się w lutym 1939 r. w Gaci. Dzisiaj mieszka na Dolnym Śląsku. Mówi, że to jedyny obraz kobiety i dziewczynki, który zachował w pamięci.

- Dzisiaj nie dziwię się gwałtownej reakcji mojej mamy. W domu było nas sześcioro dzieci, a za ukrywanie Żydów od Niemców była tylko jedna kara, śmierć

— wspomina pan Ludwik.

Jak wielkie ryzyko podjęli jego rodzice, świadczy przykład rodziny Ulmów z sąsiedniej Markowej. Za ukrywanie Żydów Niemcy zabili całą polską rodzinę.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.