Smacznie i oryginalnie, czyli weselne menu

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Anna Stasiewicz

Smacznie i oryginalnie, czyli weselne menu

Anna Stasiewicz

Nasi goście na weselu powinni nie tylko dobrze się bawić, ale i smacznie zjeść. To od tego, co znajdzie się na stołach będzie zależał ich nastrój.

Najpierw obowiązkowo rosół, po nim kotlet schabowy, a o północy oczywiście barszczyk z krokietem. Takie weselne menu na pewno pamiętacie państwo z wielu wesel.

Dziś, kiedy granice są otwarte, wielu z nas podróżuje, a restauracje z kuchniami z wielu zakątków świata otwierają się jak grzyby po deszczu, przygotowanie idealnego menu na wesele na pewno będzie dla nas sporym wyzwaniem. Organizatorzy wesel radzą, by myśląc o potrawach na wesele kierować się raczej gustem gości, a nie naszymi osobistymi preferencjami.

Czy zapraszamy takich, którzy podróżują po świecie i gustują w egzotycznej kuchni, czy też czy też takich, którym smakuje zwykły domowy rosół i soczysta pieczeń. Jeśli wśród naszych gości są osoby młode, weźmy pod uwagę, że mogą wśród nich być wegetarianie czy weganie. Postawienie przed nimi półmiska pełnego mięs, może okazać się dużą niezręcznością.

W dzisiejszych czasach, kiedy po upragnione towary nie musimy stać w kolejkach, stoły na weselu nie muszą się uginać od jedzenia. Chociaż w wielu polskich rodzinach wciąż obowiązuje zasada „Postaw się, a zastaw się”. Również na weselach jedzenia jest tyle, że wystarczyłoby go spokojnie na kilka poprawin. A więc najlepsza będzie zasada, że liczy się jakość, nie ilość.

Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy przesadzać w drugą stronę. Nasi goście nie powinni opuszczać uroczystości weselnej głodni.
Jak doradzają organizatorzy wesel, na uroczystości trwającej ok. 12 godzin, liczba dań ciepłych powinna wahać się między czteroma a pięcioma. Oprócz tego przystawki, zakąski, owoce oraz ciasta.

Ważna w menu weselnym jest również różnorodność. Pozwólmy wybrać naszym gościom danie. Jeśli zupy, to na przykład rosół albo krem z dyni, a jeśli mięsa, to chociażby schab albo rolada z kurczaka.

Chociaż część par rezygnuje na weselu z alkoholu, to jednak na większości uroczystości jest on obecny. Jeśli tak jest, to na weselnym stole oprócz wódki powinno pojawić się, zwłaszcza z myślą o paniach, białe i czerwone wino.

Tradycyjne menu weselne składa się najczęściej z tradycyjnych polskich dań, to coraz częściej jest urozmaicane kuchnią europejską czy azjatycką. Można też pomyśleć o potrawach kuchni regionalnej i swojskich przysmakach.

Przykładowe menu weselne:
ZUPA

DANIE GŁÓWNE

ZAKĄSKI

DANIA NA GORĄCO (podawane po godzinie 22)

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.