Aleksandra Gersza.gersz@polskapresse.pl

Słynny „El Chapo” w końcu złapany

Aleksandra Gersza.gersz@polskapresse.pl

Złapanie „El Chapo” to wielki sukces władz. Boss narkotykowy uciekł z więzienia w lipcu.

„Misja wypełniona. Chcę poinformować obywateli Meksyku, że Joaquin Guzman Loera został zatrzymany” - napisał w piątek na Twitterze prezydent Meksyku Enrique Peña Nieto.

Policyjna operacja zaczęła się w piątek przed świtem w nadmorskim mieście Los Mochis w północnym stanie Sinaloa, w którym działa kartel Guzmana - największy w Meksyku i prężnie działający za granicą. Policja i żołnierze osaczyli kryjówkę „El Chapo” i otworzyli ogień - w strzelaninie zginęło pięciu wspólników narkotykowego bossa oraz jeden żołnierz. Mężczyzna zbiegł kanałami kanalizacyjnymi, gdzie ruszyła za nim policja. Guzmana udało się schwytać, kiedy ten wydostał się z podziemnych tuneli, wsiadł do samochodu i uciekał ulicami Los Mochis.

Jak podaje BBC, narkotykowego barona udało się zlokalizować m.in. dzięki... znanemu amerykańskiemu aktorowi Seanowi Pennowi, który w październiku spotkał się z „El Chapo” w jego meksykańskiej kryjówce. Kryminalista chciał bowiem, aby nakręcono film o jego życiu. Rząd Meksyku poinformował, że Penna śledzili wtedy meksykańscy agenci.

Biuro prokuratora generalnego Meksyku oświadczyło, że niebawem rozpocznie się proces ekstradycji „El Chapo” do USA. Tam Guzmana będzie czekać kolejny proces. Należący do niego kartel Sinaloa intensywnie szmuglował bowiem do USA kokainę, heroinę i metamfetaminę. Nie wiadomo jednak, kiedy dojdzie do ekstradycji - proces może zająć nawet wiele miesięcy. USA złożyły do meksykańskich władz prośbę o wydanie im kryminalisty w 2014 r. Jak przypomina agencja AFP, wcześniej prezydent Meksyku nie wydał jednak zgody na ekstradycję.

„El Chapo”, najsłynniejszy boss narkotykowy w kraju, uciekł z więzienia podziemnym tunelem w lipcu 2015 r. Przebywał w nim od lutego. To nie pierwsza ucieczka 58-letniego szefa wpływowego kartelu - Guzman uciekł już z więzienia w 2001 r. po dziesięcioletniej odsiadce. Złapanie Guzmana, którego majątek szacuje się na miliard dolarów, to wielki triumf władz Meksyku, które wcześniej zapowiedziały wojnę z przemysłem narkotykowym.

Autor: Aleksandra Gersz

Aleksandra Gersza.gersz@polskapresse.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.