Śluza "Okole" wreszcie do remontu, a pozostałe nie [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Marek Weckwerth

Śluza "Okole" wreszcie do remontu, a pozostałe nie [zdjęcia]

Marek Weckwerth

Wrota śluzy „Okole” w Bydgoszczy są zamknięte od ponad roku na cztery spusty. Ale coś drgnęło - przekazano plac budowy pod remont obiektu.

- Z remontem ruszymy niezwłocznie - deklaruje Marcin Bartosiewicz, przedstawiciel konsorcjum dolnośląskich firm Eko-Wod i Naviga-Stal, które wygrało przetarg na tę inwestycję. - Stan śluzy jest fatalny. Zaczniemy od odmulenia górnego awanportu, potem dolnego.

Projekt przewiduje kompleksowy remont śluzy „Okole”, w tym oczywiście komory, głowy górnej i dolnej (to wejścia do śluzy), ogromnych zbiorników oszczędnościowych (stanowią rezerwuar wody w przypadku niedostatku wody w samym kanale), sterówek, budynku śluzowego i wszystkich mechanizmów.

- Zależy nam na tym, aby ten obiekt zachował swoją historię, dziedzictwo. Nie chcemy zrobić nowoczesnej śluzy, tylko taką jaka była - mówi Magdalena Żmuda, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, który jest zarządcą Kanału Bydgoskiego.

Remont śluzy „Okole” i planowane następne de facto wyłączają z ruchu Kanał Bydgoski na całe lata. Jakie dokładnie działania przewiduje projekt remontu śluzy "Okole"? Ile to będzie kosztowało?

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.