Słuchacze świętowali dekadę aktywności UTW w Barcinie

Czytaj dalej
Fot. nadesłane/G. Smoliński
Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Słuchacze świętowali dekadę aktywności UTW w Barcinie

Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Malują, tańczą, gotują, zwiedzają Polskę i Europę. Nie nudzą się.

Ideałem jest, by uniwersytet trzeciego wieku był w każdym mieście. Barcin wyprzedził te zamierzenia, bo ma uniwersytet przed powiatem. To wyraz ogromnej świadomości społeczeństwa - takie słowa usłyszeliśmy podczas uroczystości z okazji 10 lat działalności UTW w Barcinie. Zorganizowano ją w sali w gimnazjum.

Jerzy Kosmalski, który od początku pełni funkcję przewodniczącego Rady Słuchaczy, przypomniał zgromadzonym, że to dzięki śp. Stanisławowi i Anieli Nowikom oraz zrozumieniu ówczesnych samorządowców i pomocy organizacyjnej Ireneusza Frelichowskiego i jego żony Zenobii, UTW pojawił się na mapie miasta. - Niestety Stanisław zakończył działalność w 2008 roku, ponieważ odszedł z tej ziemi na zawsze. Delegacja z naszego UTW złożyła na jego grobie kwiaty i zapaliła znicz w imieniu wszystkich słuchaczy - oświadczył wszystkim zebranym.

- Aktywne działanie UTW potwierdza słuszność jego powołania - dodał zaraz.

Z roku na rok jednostka - funkcjonuje przy Miejskim Domu Kultury - zdobywa coraz większą rzesze słuchaczy. A oferuje wiele. Nie tylko wykłady. Wystarczy wspomnieć, że to seniorzy z UTW rozpropagowali w mieście nordic walking. Poza tym uczą się języków, zwiedzają Polskę i Europę, gotują, tańczą, malują, grają w brydża, występują w przedstawieniach, dbają o zdrowie i kondycję fizyczną. Angażują się w pracę wolontariacką, a w tym roku uruchomili filię UTW w Piechcinie.

Z okazji dekady pełnej aktywności, na jubileuszu pojawili się przedstawiciele władzy samorządowej - gminnej i powiatowej, także przedstawiciele gminnych jednostek i organizacji, państwo Frelichowscy, delegacje z zaprzyjaźnionych UTW, sponsorzy, wykładowcy na czele z prof. Romanem Ossowskim.

Seniorzy, aby pokazać co robią podczas warsztatów i wycieczek, przyozdobili salę swoimi pracami i zdjęciami. Będziemy mogli zobaczyć je jeszcze raz podczas wystawy w bibliotece. Mało tego, słuchaczki Urszula Trawińska i Zofia Jesionowska przygotowały monografię UTW. Wydała ją książnica a dostała każda przybyła osoba.

Z okazji jubileuszu słuchaczom życzono dalszych lat owocnej działalności. Na zakończenie nie zabrakło lampki szampana i pysznego tortu.

Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.