Słubice i Frankfurt nagrodzone jako dwumiasto. "Tutaj Europa istnieje bez granic"

Czytaj dalej
Fot. Urząd Miasta w Słubicach
Anna Rimke

Słubice i Frankfurt nagrodzone jako dwumiasto. "Tutaj Europa istnieje bez granic"

Anna Rimke

- Tutaj, nad Odrą, Europa istnieje bez granic - Tak mówił Mario Werner Deutsche Banku, wręczając burmistrzom nagrodę za pomysły na rozwój polsko - niemieckiego pogranicza.

Konkurs „Deutschland - Land der Ideen” (Niemcy - kraj idei) jest organizowany od 2006 r. pod hasłem „Sąsiedztwo - Innowacja - Współpraca jako model sukcesu”. - Jak możemy wspólnie kształtować przyszłość, jak możemy razem pracować, jak się od siebie nawzajem uczyć, jak wspólnie prowadzić badania? Słubice i Frankfurt znają doskonale odpowiedzi na te pytania - podkreślał M. Werner z Deutsche Banku, który jest partnerem przedsięwzięcia, uzasadniając zwycięstwo dwumiasta Frankfurt nad Odrą - Słubice w tegorocznej edycji konkursu.

Jego organizatorzy co roku nagradzają pomysły oraz projekty, które przynoszą trwały wkład w rozwój Niemiec, w tym wypadku też pogranicza. Laureatów wybiera się w kilku kategoriach: gospodarka, kultura, nauka, oświata oraz społeczeństwo. Właśnie w tej ostatniej kategorii przyznano nagrodę Europejskiemu Dwumiastu Słubice-Frankfurt. Na polsko-niemieckim pograniczu odgrywa ono rolę lidera, a przykłady innowacyjnej współpracy można mnożyć.

Werner wspominał mieszane grupy w przedszkolach, polsko-niemieckie klasy w szkołach, współpracę frankfurckiej Viadriny i poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza, które uruchomiły wspólne fakultety. - Podkreślał też, że nie tylko nauka zbliżyła do siebie słubiczan i frankfurtczyków, ale też gospodarka, turystyka, wspólna infrastruktura, administracja czy marketing miejski. I wspólne imprezy, jak choćby niedawne Miejskie Święto Hanzy - informuje Beata Bielecka, rzeczniczka słubickiego magistratu.

Mario Werner z Deutsche Banku wręczył nagrodę nadburmistrzowi Frankfurtu dr. Martinowi Wilke (z lewej) i burmistrzowi Słubic Tomaszowi Ciszewiczowi.
Urząd Miasta w Słubicach Mario Werner z Deutsche Banku wręczył nagrodę nadburmistrzowi Frankfurtu dr. Martinowi Wilke (z lewej) i burmistrzowi Słubic Tomaszowi Ciszewiczowi.

- To kolejna nagroda, która pokazuje, że obraliśmy sobie dobry kierunek rozwoju - cieszył się burmistrz Tomasz Ciszewicz. Dla niego jest szczególnie ważne, że organizatorzy konkursu docenili innowacyjność projektów obu miast.

Anna Rimke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.