Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Słowianie trafią do muzeum w Chojnicach

Lider „Wspólnej Ziemi” Radek Sawicki zakłada, że muzeum najwcześniej otworzy drzwi za rok. Jeśli klimat będzie sprzyjał... Fot. Maria Eichler Lider „Wspólnej Ziemi” Radek Sawicki zakłada, że muzeum najwcześniej otworzy drzwi za rok. Jeśli klimat będzie sprzyjał...
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Zaskakujący pomysł stowarzyszenia „Wspólna Ziemia” - chce doprowadzić do powstania muzeum mitologii słowiańskiej.

Pomysł wydaje się na pierwszy rzut oka karkołomny, bo takie przedsięwzięcia wymagają pieniędzy i długofalowego finansowania oraz mecenatu. Tymczasem Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Wspólna Ziemia” nie zamierza schronić się z nim pod jakiekolwiek skrzydła.

- To duże wyzwanie - przyznaje Radek Sawicki, lider „Wspólnej Ziemi”. - Zaplanowane na długo, ale Boże broń, nie chcemy organizacyjnie przypisać tego tworu pod samorząd.

Stowarzyszenie zamierza samo zdobyć pieniądze na ten cel i samo prowadzić placówkę. Jak może się to udać niewielkiej organizacji pozarządowej? - Pierwszy krok to zakup działki, mamy już upatrzoną - zdradza Sawicki.

- Chcemy to zrobić na zasadzie crowdfundingu, apelując do mieszkańców naszego regionu i nie tylko o wsparcie na portalu polakpotrafi.pl. Tak jak to zrobiliśmy z wydaniem wspomnień Dominika Stoltmana.

Potem będzie czas na koncepcję i uzyskanie pozwolenia na budowę, a w międzyczasie także konsultacje ze środowiskiem naukowym. - Nie jesteśmy wszystkowiedzący, więc chcemy zaprosić do współpracy historyków, etnografów i religioznawców - dodaje Sawicki.

Jeśli się to uda, będzie to pierwsze tego typu muzeum w Europie. - W szkole uczymy się o mitologii greckiej i rzymskiej - mówi Sawicki. - A co tak naprawdę wiemy o naszych przodkach?

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.