Maciej Czerniak

Ślepa Temida już losuje sędziom nowe sprawy. Jak działa w regionie?

Ślepa Temida już losuje sędziom nowe sprawy. Jak działa w regionie? Fot. Karolina Misztal
Maciej Czerniak

Od początku roku działa nowy system przydzielania spraw sędziom. Losowanie odbywa się na serwerze w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Raz na 24 godziny komputer losuje sędziom w całej Polsce sprawy, które będą prowadzić w swoich wydziałach. Tak główna zasada działania nowego systemu przydzielania postępowań, który obowiązuje od początku tego tygodnia.

System obowiązuje również w 23 sądach okręgowych i rejonowych w Kujawsko-Pomorskiem. Sędziowie na razie jednak wstrzymują się od oceny tego rozwiązania.

Przewodniczący wydziałów każdego dnia rano mają otrzymywać z resortu sprawiedliwości listę spraw z przydzielonymi do nich sędziami. Sprawy losuje komputer stosując specjalny algorytm. Jak działa to w praktyce? O tym w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Maciej Czerniak

W Gazecie Pomorskiej zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Podejmuję sprawy z kręgu dziennikarstwa śledczego, najczęściej dotyczące tego, co dzieje się na styku władz publicznych z sektorem prywatnym. Z wykształcenia jestem polonistą, a tym, co w mojej pracy najbardziej mnie pociąga i codziennie zadziwia, jest fakt, że najciekawsze historie zawsze pisze życie. Bywają bardziej niezwykłe od scenariuszy filmów. Nie tylko sensacyjnych. Nie zamykam się jednak w tematyce prawno-kryminalnej. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z przemianami społecznymi - od polityki przez prawo do nowych technologii.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Gazety Pomorskiej online

14,50 29,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.