SLD w naszym regionie dobrze policzone

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Jolanta Zielazna

SLD w naszym regionie dobrze policzone

Jolanta Zielazna

Europoseł, żadnego parlamentarzysty, wiceprezydenci, wielu radnych - to aktualny obraz SLD.

Od ostatnich wyborów parlamentarnych SLD nie ma w Sejmie. Sojusz nie osiągnął 8 proc. poparcia w skali kraju (lista dostała 7,55 proc.). Na KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni głosowało 1 147 102 wyborców. W obu okręgach naszego regionu poparcie przekroczyło 10 proc.

W okręgu nr 4 na listę lewicy głosowały 37 583 osoby.
Najwięcej głosów zdobyli: Krzysztof Gawkowski (z Warszawy) 12 956, Anna Mackiewicz (7227) oraz Piotr Hemmerling (4012).

W okręgu nr 5 koalicyjna lista dostała 39 003 głosy. Pierwsza trójka pod względem liczby głosów to: Jerzy Wenderlich (25 365), Stanisław Pawlak (5 302) i Maciej Wydrzyński (Twój Ruch, 1 444).

Samotny z SLD w sejmiku

- Brak partii w Sejmie na pewno nie działa na naszą korzyść, ale mamy wielu samorządowców - podkreśla Ireneusz Nitkiewicz, przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD.

Mają tylko jednego radnego sejmiku (Stanisław Pawlak), stracili prezydenta Włocławka na rzecz PO, ale teraz w tym mieście jest wiceprezydent z SLD i przewodniczący Rady Miasta (podobnie w Bydgoszczy).

SLD
Liczba członków w województwie kujawsko-pomorskim: 2350 osób
Poparcie w wyborach parlamentarnych 2015 r.:
- w okręgu nr 4 lista Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Zjednoczona Lewica dostała 10,04 proc. poparcia. Było to trzecie miejsce, po PiS i PO
- w okręgu nr 5: 10,76 proc.
Jednak ponieważ w skali kraju lista, jako koalicyjna, nie przekroczyła 8 proc. nie ma posłów w Sejmie obecnej kadencji.
Liderzy: przewodniczącym ZW SLD jest Ireneusz Nitkiewicz.

Z SLD jest starosta (żniński) i wicestarosta (inowrocławski), radni w największych miastach regionu. - Nie jest tak, jak byśmy chcieli, ale na tle kraju wypadamy lepiej - ocenia Nitkiewicz, nota bene radny bydgoski.

Przede wszystkim jednak kujawsko-pomorska SLD ma europosła Janusza Zemke. Od lat prowadzi on wiele działań prospołecznych: program stażowy w biurach w regionie i w Brukseli, kursy komputerowe dla seniorów, zajęcia z angielskiego dla dzieci z niezamożnych rodzin.

SLD: bez białych plam

W Kujawsko-Pomorskiem nie ma już białych plam. W maju utworzono koło w Tucholi - do tej pory działało tam ono z przerwami. Wiatru w żagle nabrało SLD w Toruniu. Przewodniczącym jest tam Marek Jopp, wiceprzewodniczący RW SLD.

Wiceprzewodniczącymi SLD w województwie są: Włodzimierz Figas (miasto i powiat Inowrocławski), Piotr Hemmerling (powiat nakielski), Marek Jopp (miasto i powiat toruński), Piotr Kowal (Włocławek), Stanisław Pawlak (powiat włocławski) i Andrzej Piotrowiak (miasto i powiat grudziądzki).

Dokładnie też wiadomo, ile członków liczy SLD w regionie - 2350 osób płaci składki. Niedawno to sprawdzono. Składka wynosi 5 zł miesięcznie, dla emerytów, studentów, bezrobotnych - złotówkę. Radni płacą 7 proc. diety.

- Uchwałą Rady Krajowej do wyborów samorządowych będziemy jako SLD Lewica Razem. Jeśli ktoś lokalnie będzie chciał z nami pójść - jesteśmy otwarci na współpracę - deklaruje Nitkiewicz.
Decyzją RK do sejmików mają być wystawieni byli parlamentarzyści.

O przyszłorocznych wyborach samorządowych rozmawiano także na ostatnim posiedzeniu Rady Wojewódzkiej SLD. Powołano wojewódzki sztab wyborczy (Nitkiewicz, Mokos, Jopp, Pawlak). Inne osoby będą koordynować pracę w poszczególnych okręgach wyborczych do sejmiku.
Regionalne SLD ma stronę internetową: www.kujawsko-pomorskie.sld.org.pl

Z regionu we władzach krajowych SLD

Z Kujawsko-Pomorskiego we władzach krajowych są: Ireneusz Nitkiewicz (Bydgoszcz), Tomasz Mokos (pow. inowrocławski), Beata Krajewska (pow. bydgoski), Krystian Łuczak(Włocławek), Anna Mackiewicz (Bydgoszcz), Stefan Borkowicz (pow. golubsko-dobrzyński), Grzegorz Lewandowski (pow. żniński) i Tobiasz Kobyłecki (Grudziądz).

Do wszystkich powiatów przekazano dokument "Godne życie, sprawiedliwa i normalna Polska". To podstawa do dyskusji nad programem, który zostanie przyjęty przez Radę Krajową w grudniu. W składzie zespołu programowego jest m.in. Anna Mackiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy, zarazem wiceprzewodnicząca partii.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.