SLD chce zapytać Polaków, co myślą o aborcji [warianty]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Joanna Pluta

SLD chce zapytać Polaków, co myślą o aborcji [warianty]

Joanna Pluta

- Kobiety muszą mieć prawo do decydowania o własnym ciele - mówią działacze bydgoskiego SLD i zbierają podpisy pod projektem referendum.

Jest kolejny głos w sprawie przepisów aborcyjnych. Sojusz Lewicy Demokratycznej nie zgadza się na pomysły rządu dotyczące zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Dlatego do września chce zebrać 500 tysięcy podpisów, by przeprowadzić referendum. Na razie w całej Polsce udało się ich zebrać 120 tysięcy. Akcja trwa od 8 kwietnia.

- Od lat w naszym kraju obowiązuje z trudem wypracowany kompromis, jeśli chodzi o przepisy aborcyjne - mówi Ireneusz Nitkiewicz, przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD. - Teraz chce się kobiety ubezwłasnowolnić, ograniczyć im prawa. Nie godzimy się na to, stąd projekt referendum. Jeśli uda się do niego doprowadzić pojawią się w nim dwa warianty do wyboru.

Jeżeli Sejm zgodzi się na referendum, w wariancie pierwszym będą opisane obowiązujące przepisy dotyczące aborcji:

W wariancie drugim opisane będzie obowiązujące prawo plus czwarty punkt mówiący o większej liberalizacji prawa:

Jakie? By zostawić obowiązujące prawo albo by je zliberalizować - w przepisach miałby się pojawić dodatkowy punkt mówiący, że aborcja jest dopuszczalna gdy nie został ukończony 12. tydzień ciąży i kobieta podejmie samodzielną decyzję o jej przerwaniu.

Przypomnijmy, środowiska Pro Life chcą całkowitego zakazu aborcji dla kobiet, nawet w sytuacji zagrożenia życia lub gdy ciąża jest wynikiem gwałtu.

Zapytaliśmy Nitkiewicza, czy SLD planuje współdziałanie w tej kwestii z innymi partiami o podobnych poglądach. - Jesteśmy jak najbardziej otwarci. Musimy iść jak najszerzej - mówi.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.