Sławomir Kawka ze Świecia od czterech dekad na scenie [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. archiwum Sławomira Kawki
Agnieszka Romanowicz

Sławomir Kawka ze Świecia od czterech dekad na scenie [zdjęcia]

Agnieszka Romanowicz

Sławomir Kawka ze Świecia podsumowuje 40 lat swojej działalności artystycznej. Ukochał muzykę, ale dał się też poznać jako organizator, np. wyborów miss.

Muzyka była mu bliska od maleńkości. - Muzykowała cała moja rodzina - wspomina Sławek Kawka. - Byłem oblegany profesjonalnymi jak na tamte czasy instrumentami w pokoju brata, śp. Zenona. W pokoju siostry Haliny pamiętam wielki plakat z najlepszymi muzykami na tamte czasy: Deep Purple, Uriah Heep, Pink Floyd...

Pierwszą gitarę, jeszcze przed podstawówką, zrobił mu brat. - Wtedy skomponowałem swoją pierwszą piosenkę, chociaż nie znałem jeszcze akordów. Nazwałem ją „wietnamską”, ze względu na konflikt zbrojny w tym czasie, choć nie do końca rozumiałem ten polityczny temat.

Debiutował w 1976 r. z zespołem Szkoły Podstawowej nr 7 na festiwalu piosenki harcerskiej. - Aż trudno uwierzyć, że od tego czasu minęło już 40 lat - zauważa artysta.

Potem był laureatem festiwali wojewódzkich i ogólnopolskich z koncertami zagranicznymi.

- Posmakowałem piosenki dziecięcej (teledysk dla TVB i współrealizacja „Od przedszkola do Opola” dla TVP1), młodzieżowej, rockowej (jako lider zespołu Flesz), popowej (promocja pierwszej autorskiej płyty w radio PiK), romskiej (od 30 lat), nie wstydzę się epizodu z muzyką disco polo (teledyski w TV Polsat) - zaznacza Kawka.

Współpracował jednocześnie z wieloma kapelami, koncertował z Żukami, Roanem, przez rok współpracował z Histeryk Filip przy Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym Oddział Północny. Z nimi przeżył pierwszą sesję nagraniową. To był 1985 rok. Pokazał się też za granicą. W 1991 r., w nagrodę za grand prix Pierwszych Spotkań z Piosenką w Bydgoszczy, pojechał na trasę koncertową do Francji. Występował z cenionymi muzykami: wibrafonistą Karolem Szymanowskim czy pianistą Krzysztofem Herdzinem. W 1992 r. reprezentował region w Opolu. - Radę artystyczną festiwalu tworzyli wtedy Skubikowski, Ciechowski, Bem, Zapendowska. W jury zasiadali: Rodowicz i Borysewicz. Granie przed takimi osobistościami uważam za swe największe osiągnięcie.

Dał się też poznać jako promotor, producent i organizator imprez artystycznych, m.in. wyborów Miss Ziemi Świeckiej i Chełmińskiej, które odbywają się nieprzerwanie od 1993 r. - To najstarszy konkurs piękności w regionie organizowany przez tego samego człowieka - zaznacza Kawka. Równie bliskie są mu finały WOŚP. - Czuję się najstarszym muzykiem pierwszej akcji w 1993 r. Po mnie zagrali Roan, Zdrowa Woda i inni - przypomina artysta doceniony przez ministra kultury, marszałka województwa i burmistrza Świecia.

Agnieszka Romanowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.