Śladem grobów powstańców wielkopolskich

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Akcji Katoplickiej
Adam Lewandowski

Śladem grobów powstańców wielkopolskich

Adam Lewandowski

Przy parafii w Słupach działa z powodzeniem oddział Akcji Katolickiej. Kieruje oddziałem Marlena Posadzy.

Niedawno pisaliśmy o wystawie, którą Słupy przygotowały w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Tym razem parafianie wraz z panią Marleną przygotowali projekt pn. „Powstanie Wielkopolskie w obiektywie” i w miniony weekend ruszyli szlakiem pamięci narodowej - śladem powstańczych bitew, potyczek i grobów.

M.in. do Szaradowa, Kcyni, Wągrowca, Smogulca, by oddać hołd poległym powstańcom, pomodlić się na ich grobach, złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze. W projekcie udział wzięli nie tylko parafianie z Akcji Katolickiej, również z działającego przy kościele w Słupach Zespołu Caritas, z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego im. Ks. Ludwika Sołtysińskiego, które działa przy Muzeum Ziemi Szubińskiej. Na szlak ruszyli też uczniowie z koła historycznego Gimnazjum nr 1 w Szubinie, a także wolontariusze Światowych Dni Młodzieży z parafii św. Wita w Słupach oraz Ewa Leżoń, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Łabiszynie. Tak więc spora grupa turystów

Partnerem w realizacji projektu było Muzeum Ziemi Szubińskiej. Historię bohaterów powstania wielkopolskiego oraz miejsc pamięci związanych z powstaniem przybliżyła dyrektor placówki Kamila Czechowska. Modlitwę za poległych powstańców poprowadził ks. kanonik Leszek Kroll, proboszcz parafii w Słupach.

- Pamięć o wydarzeniach z przeszłości jest sprawą oczywistą - mówi Marlena Posadzy ze Słupów. - Św. Jan Paweł II w książce ,,Pamięć i tożsamość” pisał, że ,,bez pamięci o przeszłości nie ma właściwej tożsamości - więc i teraźniejszości, i przyszłości”. Propagowanie treści historycznych w środowisku lokalnym to jedno z głównych zadań naszej Akcji Katolickiej w Słupach. Staramy się przybliżać wiedzę, pamięć o bohaterach walczących o niepodległość, byśmy dumni byli z naszej małej wielkiej historii.

Adam Lewandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.