Skróciła się kolejka do operacji zaćmy we Włocławku
Na oddziale okulistycznym będą wykonywane nowe zabiegi.
Rozpoczęła się od dawna oczekiwana przeprowadzka oddziału okulistycznego. W nowych warunkach, zmodernizowanym budynku numer pięć, okulistyka będzie proponowała szerszą gamę zabiegów. Ma być tutaj wykonywana m.in. wiktrektomia. To zabieg mikrochirurgiczny, stosowany w wielu różnych schorzeniach siatkówki i ciała szklistego.
Na razie dla pacjentów ważne jest jednak to, że dzięki nowemu kontraktowi zwiększyła się liczba operacji zaćmy. I skróciła się kolejka do tych zabiegów.
W poradni okulistycznej jest za mało lekarzy
Czy na tym oddziale okulistycznym jest wystarczająca liczba lekarzy? Jak poinformował nas Krzysztof Szczepański, zastępca dyrektora do spraw medycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, z obsadą na tym oddziale nie ma większych problemów.
Na okulistyce zatrudnionych jest na stałe czterech lekarzy na kontraktach, a trzech specjalistów dojeżdża, jak mówi dyrektor Szczepański, „w celach operacyjnych” z innych ośrodków, między innymi z Łodzi i Bydgoszczy. Brakuje jednak chętnych do pracy w poradni okulistycznej.
Zatrudnienie internisty to dopiero wyzwanie
Ale i tak okulistyka jest w komfortowej sytuacji w porównaniu na przykład z oddziałami internistycznymi, gdzie pracuje po dwóch, trzech lekarzy. I to po „pięćdziesiątce”. A młodych lekarzy nie ma. To jednak problem nie tylko włocławskiego szpitala, ale wielu lecznic w Polsce.
Skąd te braki? Jak się okazuje, są one wynikiem tego, że interna przegrywa, jeśli chodzi o wybór specjalizacji, na przykład z endokrynologią czy diabetologią. Lekarze, którzy mają specjalizacją z interny wolą natomiast pracować w podstawowej opiece zdrowotnej niż w szpitalu. Dlaczego? Chociażby dlatego, że w przychodniach nie ma tak jak w szpitalu uciążliwych dyżurów nocą.