Skróciła się kolejka do operacji zaćmy we Włocławku

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Małgorzata Goździalska

Skróciła się kolejka do operacji zaćmy we Włocławku

Małgorzata Goździalska

Na oddziale okulistycznym będą wykonywane nowe zabiegi.

Rozpoczęła się od dawna oczekiwana przeprowadzka oddziału okulistycznego. W nowych warunkach, zmodernizowanym budynku numer pięć, okulistyka będzie proponowała szerszą gamę zabiegów. Ma być tutaj wykonywana m.in. wiktrektomia. To zabieg mikrochirurgiczny, stosowany w wielu różnych schorzeniach siatkówki i ciała szklistego.

Na razie dla pacjentów ważne jest jednak to, że dzięki nowemu kontraktowi zwiększyła się liczba operacji zaćmy. I skróciła się kolejka do tych zabiegów.

W poradni okulistycznej jest za mało lekarzy

Czy na tym oddziale okulistycznym jest wystarczająca liczba lekarzy? Jak poinformował nas Krzysztof Szczepański, zastępca dyrektora do spraw medycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, z obsadą na tym oddziale nie ma większych problemów.

Na okulistyce zatrudnionych jest na stałe czterech lekarzy na kontraktach, a trzech specjalistów dojeżdża, jak mówi dyrektor Szczepański, „w celach operacyjnych” z innych ośrodków, między innymi z Łodzi i Bydgoszczy. Brakuje jednak chętnych do pracy w poradni okulistycznej.

Zatrudnienie internisty to dopiero wyzwanie

Ale i tak okulistyka jest w komfortowej sytuacji w porównaniu na przykład z oddziałami internistycznymi, gdzie pracuje po dwóch, trzech lekarzy. I to po „pięćdziesiątce”. A młodych lekarzy nie ma. To jednak problem nie tylko włocławskiego szpitala, ale wielu lecznic w Polsce.

Skąd te braki? Jak się okazuje, są one wynikiem tego, że interna przegrywa, jeśli chodzi o wybór specjalizacji, na przykład z endokrynologią czy diabetologią. Lekarze, którzy mają specjalizacją z interny wolą natomiast pracować w podstawowej opiece zdrowotnej niż w szpitalu. Dlaczego? Chociażby dlatego, że w przychodniach nie ma tak jak w szpitalu uciążliwych dyżurów nocą.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.