SKOK odskoczy. Problem zostaje. Przeskoczy na klientów banków

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Agnieszka Domka-Rybka

SKOK odskoczy. Problem zostaje. Przeskoczy na klientów banków

Agnieszka Domka-Rybka

Klienci nie muszą się martwić o oszczędności w „Kujawiaku”. 187 mln zł wypłaci im Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak nie jest studnią bez dna.

Klienci Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej „Kujawiak” we Włocławku nie mają od wczoraj dostępu do swoich oszczędności, które wynoszą 187 mln zł. Jednak na pewno odda im je, zgodnie z ustawą, BFG. Może to trwać do 20 dni.

Szczegółowe informacje o możliwości zwrotu pieniędzy pojawią się na początku przyszłego tygodnia. Będą umieszczone na drzwiach placówek.

Fundusz chroni oszczędności do równowartości 100 tys. euro (ok. 430 tys. zł).

- BFG jest czarną skrzynką i ostatnią deską ratunku, ale to nie studnia bez dna - podkreśla Paweł Cymcyk, analityk rynków finansowych. - To pieniądze składkowe SKOK-ów, banków i klientów, którzy z powodu problemów „Kujawiaka” zapłacą więcej między innymi za konta, karty kredytowe czy kredyty.

- Ponad 3 mld zł z BFG już trafiły do klientów upadłych kas „Wspólnota” i „Wołomin”, na co złożyli się wszyscy inni korzystający w Polsce z legalnych usług finansowych - podobnie mówi ekonomista Marek Zuber. - Teraz podobnej pomocy potrzebują w następnej kasie. Rynek bardzo to odczuje.

Czy klienci innych SKOK-ów mogą spać spokojnie? - SKOK „Kujawiak” to samodzielna kasa i jej sytuacja nie wpływa na pozostałe - twierdzi Andrzej Dunajski, rzecznik prasowy Krajowej SKOK. - Aktywa kasy stanowią zaledwie niewielki [1,05 proc. - red.] odsetek całego sektora i decyzja KNF nie wpływa na jego stabilność, osiągane wyniki, jakość obsługi. Przypominam, że depozyty wszystkich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych gwarantowane są tak jak w bankach - do kwoty 100 tysięcy euro przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Wczoraj drzwi do siedziby SKOK „Kujawiak” były zamknięte. Telefon milczał.

15 września zeszłego roku Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa poinformowała KNF, że postanowiła odmówić udzielenia SKOK „Kujawiak” pomocy finansowej z pieniędzy funduszu stabilizacyjnego. W związku z tym niemożliwe stało się samodzielne prowadzenie przez SKOK procesu naprawczego. W grudniu KNF stwierdziła, że żadna inna spółdzielcza kasa nie posiada zdolności do przejęcia włocławskiej w sposób mogący zapewnić bezpieczeństwo depozytów. Komisja wszczęła postępowanie administracyjne, by zbadać możliwość przejęcia „Kujawiaka” przez bank. W odpowiedzi na ogłoszenie KNF wstępne zainteresowanie zgłosił jeden, ale ostatecznie się wycofał. Teraz kasie grozi upadłość.

Wczoraj po południu Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesił przelewy świadczeń emerytalnych i rentowych do SKOK-u „Kujawiak” we Włocławku. Ci, którzy mieli tam rachunek, muszą podać nowy numer konta. „Uspokajamy osoby, które obawiają się o swoją emeryturę czy inne świadczenia - nie będą wychodziły do SKOK-u” - poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS. „Wstrzymaliśmy przelewy, wrócą pieniądze, które miały tam trafić. ZUS będzie kontaktował się z emerytami, którzy mieli tam konta i nie otrzymali świadczeń, ale zachęca do samodzielnej wizyty w jego placówkach. Nikt z urzędników nie odwiedzi mieszkań, zmieniać rachunki można w naszych oddziałach” - rzecznik ostrzega przed oszustami.

Fakty

„Głęboka niewypłacalność”

Gdzie w regionie są SKOK-i „Kujawiak”?

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.