Sklepy jadą do Sejmu [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Agnieszka Domka-Rybka

Sklepy jadą do Sejmu [wideo]

Agnieszka Domka-Rybka

Handlowcy z całego kraju, m.in. z naszego regionu, zaprotestują dziś przed Sejmem przeciwko podatkowi od sprzedaży detalicznej

Zamierzają wyrazić sprzeciw przeciwko opodatkowaniu sklepów, które współpracują z sieciami handlowymi na zasadzie franczyzy, czyli łączy je z nimi tylko logo, upusty i gazetki promocyjne (grupa zakupowa), a nie zyski. Tymczasem, według projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, mają płacić tyle samo (1,3 proc.), co międzynarodowe koncerny.

- Wprowadzenie takiego podatku może spowodować upadek setek małych przedsiębiorstw należących do sieci franczyzowych i nawet 23 tys. zwolnień - ostrzega choćby Polska Sieć Handlowa „Lewiatan”.

W kraju jest około 25 tys. sklepów franczyzowych. W proteście (11 lutego) wezmą udział handlowcy z naszego regionu, związani z takimi sieciami, jak np. „ABC”, „Lewiatan”, „Żabka”, „Groszek” czy „Małpka Ex-press”.

Wczoraj minister finansów spotkał się z przedstawicielami Polskiej Izby Handlu. Wymieniono opinie i oczekiwania dotyczące projektu ustawy.


Polscy kupcy obawiają się bankructwa przez nowy podatek. źródło: Fakty TVN/x-news

- Propozycje przedstawione przez PIH będą analizowane w celu wypracowania optymalnych rozwiązań uwzględniających postulaty branży handlowej - usłyszeliśmy w Ministerstwie Finansów.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.