Składasz wniosek przez internet? Nie zrób błędów!

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Jolanta Zielazna

Składasz wniosek przez internet? Nie zrób błędów!

Jolanta Zielazna

Najwięcej błędów we wnioskach o 500 zł na dziecko jest w tych składanych elektronicznie. Ministerstwo uczula, by wypełniać je uważnie.

We wnioskach papierowych błędów jest mniej, bo pracownicy przyjmujący dokumenty przeglądają je na miejscu.

Do gminy Włocławek trafiają elektroniczne wnioski o 500 zł na dziecko, które powinny być złożone w mieście, czyli w MOPR. A to dlatego, że w systemie miasto określone jest jako gmina Włocławek. Zainteresowani klikają na gminę i wniosek wpada nie tam, gdzie powinien. - Odsyłamy je do właściwego adresata - wyjaśnia Elżbieta Grzegórska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Do tej pory papierowych kompletów wniosków wpłynęło do gminy 90.

- Pobranych jest bardzo dużo, myślę, że pod koniec okresu składania wpływać będzie więcej.

W Toruniu trudno na razie mówić o błędach. Wnioski są przede wszystkim przyjmowane. - Myślę, że ich weryfikacja rozpocznie się lada dzień, może nawet już dziś - mówi Olga Okrucińska, rzecznik prasowy MOPR. - Papierowe wnioski są na miejscu przeglądane przez pracownika, a jeśli mimo to jakiś błąd się prześlizgnie, będziemy wzywać zainteresowanych, by sprawę wyjaśnić.

Do wtorkowego wieczoru w Toruniu złożono 3971 wniosków, z czego 1680 elektronicznie.

W Bydgoszczy złożono ponad 5200 wniosków, z czego 2690 drogą elektroniczną. - W składanych wnioskach występują błędy, w szczególności dotyczące niepełnego składu rodziny bądź danych identyfikacyjnych osób (PESEL) - informuje Regina Politowicz, dyrektor Wydziału Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej.

W Mroczy większość wniosków złożono tradycyjnie, na papierze: 259 na 281 ogółem. Ale i w tej niewielkiej liczbie elektronicznych są błędy. - Brak informacji o pierwszym dziecku, brak wskazania małżonka lub partnera, niepełne dane teleadresowe, brak adresu zamieszkania - wylicza Gabriela Trzeciakowska, dyrektor MGOPS w Mroczy.

- Podczas przyjmowania wniosków nasi pracownicy przede wszystkim pytają o dochód uzyskany, zwłaszcza tych, którzy w 2014 roku nie mieli żadnych dochodów - wyjaśnia Monika Wróbel, kierownik GOPS w Grucie. - Jeśli ktoś ma dochód uzyskany od 2015 roku do dziś, to jest to ważne i trzeba go zgłosić.

Do gminy do tej pory wpłynęło 18 wniosków elektronicznych, jeden z błędem.

Do wczoraj drogą elektroniczną złożono ćwierć miliona wniosków, z czego 95 proc. za pośrednictwem banków. Najczęstsze błędy to pomijanie w składzie rodziny pierwszego dziecka przy staraniu się o zasiłek na drugie i kolejne, pomijanie współmałżonka czy partnera oraz brak PESEL.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie internetowej przygotowało szczegółową instrukcję i prosi, by przed wypełnieniem i wysłaniem wniosku zapoznać się z nią.

Wiceminister Bartosz Marczuk poinformował, że system został już tak poprawiony, że źle wypełnionych lub niepełnych wniosków nie przyjmie.

Z kolei na stronie Ministerstwa Cyfryzacji (www.mc.gov.pl) znajdziemy informacje, jak bezpiecznie złożyć wniosek online, na co zwrócić uwagę, by przy okazji nie stać się ofiarą cyberprzestępców.

Jolanta Zielazna

W pracy zawodowej zajmuję się tematami dotyczącymi głównie ubezpieczeń społecznych (ZUS), problemami osób niepełnosprawnych, starszych. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Lubię słuchać wspomnień osób starszych z czasu ich dzieciństwa, młodości.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.