Składasz wniosek przez internet? Nie zrób błędów!

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Jolanta Zielazna

Składasz wniosek przez internet? Nie zrób błędów!

Jolanta Zielazna

Najwięcej błędów we wnioskach o 500 zł na dziecko jest w tych składanych elektronicznie. Ministerstwo uczula, by wypełniać je uważnie.

We wnioskach papierowych błędów jest mniej, bo pracownicy przyjmujący dokumenty przeglądają je na miejscu.

Do gminy Włocławek trafiają elektroniczne wnioski o 500 zł na dziecko, które powinny być złożone w mieście, czyli w MOPR. A to dlatego, że w systemie miasto określone jest jako gmina Włocławek. Zainteresowani klikają na gminę i wniosek wpada nie tam, gdzie powinien. - Odsyłamy je do właściwego adresata - wyjaśnia Elżbieta Grzegórska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Do tej pory papierowych kompletów wniosków wpłynęło do gminy 90.

- Pobranych jest bardzo dużo, myślę, że pod koniec okresu składania wpływać będzie więcej.

W Toruniu trudno na razie mówić o błędach. Wnioski są przede wszystkim przyjmowane. - Myślę, że ich weryfikacja rozpocznie się lada dzień, może nawet już dziś - mówi Olga Okrucińska, rzecznik prasowy MOPR. - Papierowe wnioski są na miejscu przeglądane przez pracownika, a jeśli mimo to jakiś błąd się prześlizgnie, będziemy wzywać zainteresowanych, by sprawę wyjaśnić.

Do wtorkowego wieczoru w Toruniu złożono 3971 wniosków, z czego 1680 elektronicznie.

W Bydgoszczy złożono ponad 5200 wniosków, z czego 2690 drogą elektroniczną. - W składanych wnioskach występują błędy, w szczególności dotyczące niepełnego składu rodziny bądź danych identyfikacyjnych osób (PESEL) - informuje Regina Politowicz, dyrektor Wydziału Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej.

W Mroczy większość wniosków złożono tradycyjnie, na papierze: 259 na 281 ogółem. Ale i w tej niewielkiej liczbie elektronicznych są błędy. - Brak informacji o pierwszym dziecku, brak wskazania małżonka lub partnera, niepełne dane teleadresowe, brak adresu zamieszkania - wylicza Gabriela Trzeciakowska, dyrektor MGOPS w Mroczy.

- Podczas przyjmowania wniosków nasi pracownicy przede wszystkim pytają o dochód uzyskany, zwłaszcza tych, którzy w 2014 roku nie mieli żadnych dochodów - wyjaśnia Monika Wróbel, kierownik GOPS w Grucie. - Jeśli ktoś ma dochód uzyskany od 2015 roku do dziś, to jest to ważne i trzeba go zgłosić.

Do gminy do tej pory wpłynęło 18 wniosków elektronicznych, jeden z błędem.

Do wczoraj drogą elektroniczną złożono ćwierć miliona wniosków, z czego 95 proc. za pośrednictwem banków. Najczęstsze błędy to pomijanie w składzie rodziny pierwszego dziecka przy staraniu się o zasiłek na drugie i kolejne, pomijanie współmałżonka czy partnera oraz brak PESEL.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie internetowej przygotowało szczegółową instrukcję i prosi, by przed wypełnieniem i wysłaniem wniosku zapoznać się z nią.

Wiceminister Bartosz Marczuk poinformował, że system został już tak poprawiony, że źle wypełnionych lub niepełnych wniosków nie przyjmie.

Z kolei na stronie Ministerstwa Cyfryzacji (www.mc.gov.pl) znajdziemy informacje, jak bezpiecznie złożyć wniosek online, na co zwrócić uwagę, by przy okazji nie stać się ofiarą cyberprzestępców.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.