Maciej Czerniak

Skazańcy z czerwonej listy [zdjęcia]

Skazańcy z czerwonej listy [zdjęcia] Fot. Interpol
Maciej Czerniak

Za mieszkańcem Torunia Jackiem Sobiechem list gończy wydał sąd rosyjskiego okręgu Kaługa. Mężczyzna jest winny śmierci trzech osób.

Dwaj mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego znajdują się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w bazach Interpolu. O mieszkańcach Szubina i Torunia, którzy trafili na tak zwaną czerwoną listę, informowaliśmy już na początku października. Teraz „Pomorska” dotarła do szczegółowych informacji dotyczących ściganych.

Najwyższy alert poszukiwań

- Jacek Sobiech jest poszukiwany przez władze rosyjskie Czerwoną Notą - wyjaśnia mł. asp. Antoni Rzeczkowski z wydziału informacyjnego Komendy Głównej Policji. To oznacza, że w sprawie pochodzącego z Torunia 49-latka ogłoszono „najwyższy stopień poszukiwań”, taki sam, który obowiązywał, kiedy na listę Interpolu trafił, na przykład Kajetan Poznański, 27-latek oskarżony o brutalne zabójstwo dokonane na początku lutego na warszawskim Żoliborzu.

W nocie dotyczącej mieszkańca Torunia w bazie Interpolu nazwisko jest zapisane w formie „Yatzek Sobekh”. Dowiadujemy się z notatki tylko, że poszukuje go „wymiar sprawiedliwości Rosji”. Z informacji, które uzyskała „Pomorska” wynika, że historia ścigania Sobiecha ma już trzy lata.

Wypadek na Białorusi, list gończy z Rosji

Wiosną 2013 roku torunianin podróżował samochodem przez tereny Białorusi. Uczestniczył w wypadku, w wyniku którego zginęły aż trzy osoby. Okazało się, że Polak prowadził po pijanemu. Natomiast bezpośrednią przyczyną wypadku było znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości. Sobiech został zatrzymany, aresztowany i trafił przed sąd. Ma do odbycia wyrok więzienia, a w listopadzie 2013 roku nakaz aresztowania wydał za nim Borovskiy Sąd Rejonowy okręgu federalnego miasta Kaługa na zachodzie Rosji.

Ścigany „we wszystkich krajach świata”

Kolejna nota dotyczy z kolei zameldowanego w Szubinie liczącego 44 lata mężczyzny nazwiskiem Jacek Seipolt.

- Jest poszukiwany międzynarodowo od 2014 roku na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Sąd Okręgowy w Legnicy za przestępstwa z artykuł 258 kodeksu karnego, czyli działalność w grupie przestępczej, za co grozi kara do pięciu lat więzienia oraz za pranie pieniędzy zagrożenie karą 10 lat - mówi Rzeczkowski z KGP.

Poszukiwania Seipolta również mają tak zwaną Czerwoną Notę, co oznacza, że mieszkaniec Szubina jest ścigany przez policję „we wszystkich krajach świata” - informuje stołeczna komenda główna.

Jak wynika z informacji KGP, że mieszkaniec Kujawsko-Pomorskiego został osądzony za udział w gangu specjalizującym się w nielegalnym obrocie paliwami.

Mafia działała na terenie województw Śląskiegom Dolnośląskiego i między innymi Podkarpackiego.

Do najbliższej jednostki policji

Zadaniem Jacka Seipolta w strukturach grupy przestępczej było przede wszystkim nadawanie przestępczym transakcjom pozorów legalności.

W przypadku rozpoznania któregokolwiek ze ściganych nie trzeba kontaktować się z biurem Interpolu w Lyonie. Działania podejmują policjanci z najbliższej jednostki.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych, podejmuję tematy z kręgu dziennikarstwa śledczego. Piszę tez na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.