Piotr Strachanowski

Siostry w kornetach

Siostry w kornetach Fot. ze zbiorów Piotra Strachanowskiego
Piotr Strachanowski

Pięknie się dominikanki na tej fotografii prezentują! Niczym - nie przymierzając - jakaś znakomita drużyna piłkarska w pełnym składzie kadrowym.

A tymczasem mamy tu zdjęcie z 7 września 1937 r. To dzieło fotografa Stanisława Droszcza, do wykonania którego stawiły się siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (Dom Zakonny w Chełmnie).

Tamtego roku pracowały one jako oddziałowe i pielęgniarki w Publicznym Szpitalu Powiatowym w Inowrocławiu przy ul. NMP.

Posługę w szpitalu pełniły nieprzerwanie od 1871 r. Kiedy po 1945 r. nastała władza ludowa, to szybko ze względów ideologicznych okazały się być kłopotliwym ciężarem kadrowym. Już na progu lat 50. odsuwano je od pracy na stanowiskach oddziałowych, potem pracę traciły te zatrudnione na innych odcinkach.

Wygodnym pretekstem było to, że coraz więcej absolwentek kończyło naukę w szkołach pielęgniarskich i można było siostry - zakonnice zastąpić świeckim personelem. Od 1960 r. pracowały już tylko cztery, a ostatnie dwie siostry: Monikę Szymańską i Weronikę Woźną zwolniono z pracy jesienią 1963 r. To wszak nie tak dawno temu, wielu inowrocławian pamięta jeszcze dominikanki, jak sunęły szpitalnymi korytarzami, energicznie furkocząc kornetami…

Autor: Piotr Strachanowski

Piotr Strachanowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.