Siedzą za kratami. Grają na scenie

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Ernestowicz
Łukasz Ernestowiczlukasz.ernestowicz@pomorska.pl

Siedzą za kratami. Grają na scenie

Łukasz Ernestowiczlukasz.ernestowicz@pomorska.pl

- Na wolności byśmy tego nie zrobiły - mówią kobiety, które zagrają teatrze w niezwykłej sztuce. Niezwykłej, bo przygotowanej za murami więzienia.

Dziennikarz „Pomorskiej” przyglądał się ostatniej próbie przed premierą spektaklu.

- Dziewczyny! Jest dobrze. Jeśli się pomylicie, „jedźcie” dalej - zachęcał w piątek Krzysztof Rotnicki, grudziądzanin, reżyser sztuk teatralnych, który współpracuje z Zakładem Karnym nr 1. Wspólnie z Angeliką, Anią i Ewą przygotował przedstawienie „Wizyta”. - To sztuka amatorska. Scenariusz powstał w Austrii. Opowiada o dwóch kobietach, w których życie wkracza trzecia. Spektakl w prosty sposób opowiada o rodzących się konfliktach, relacjach międzyludzkich, kompromisie. Jest niedługi. Trwa około 20 minut.

Ktoś pomyśli, że to niewiele. Ale aby przygotować choćby takie profesjonalne przedstawienie, potrzeba wielu tygodni ciężkiej pracy. Jej efekty widać było podczas próby. Kobiety, które występują w spektaklu grają jak profesjonalne aktorki. Tylko wprawne oko reżysera pozna, że na scenie są amatorzy.

- Myślę że z powodzeniem mogłyby zagrać jakieś role w serialach - oceniał Krzysztof Rotnicki.

Czym dla kobiet odbywających karę w więzieniu jest teatr?

- To odskocznia od naszej codzienności. Wyzwanie, nowe doświadczenie, nowe doznania - mówiły podczas próby zgodnie Angelika, Ania i Ewa. - To także nauka i zabawa. Na próbach było sporo śmiechu.

- Gra w tej sztuce dodała mi śmiałości. Pewności i wiary w siebie. Na wolności chyba nigdy bym się na coś takiego wcześniej nie zdecydowała - dodała Angelika.

Teraz, po pierwszych krokach na scenie - to co innego. Dziewczyny odkryły w sobie nowy talent.

- Kto wie. Może kiedyś zagramy jakiś epizodzik na ekranie? - śmiały się kobiety.

O swoim życiu za kratami raczej nie chciały mówić. Podczas prób, kiedy wcielały się w swoje role, wolały zapomnieć - choć na chwilę - o tym, że przebywają w więzieniu. Ewa wyjdzie z zakładu niebawem. Ania i Angelika muszą zostać tutaj dłużej.

Zanim dziewczyny wystąpią w grudziądzkim teatrze, dadzą przedpremierowy spektakl w zakładzie karnym. To może być nawet trudniejsze zadanie. - Wiele z naszych znajomych nie rozumie teatru, mogą się śmiać, krytykować. Ale my się tym nie przejmujemy - mówiły.

Więzienne aktorki wystąpią ze swoją sztuką jutro o godzinie 15.10 w ramach przeglądu teatralnego Kieszeń Sceniczna 2016. Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny. Polecamy.

Łukasz Ernestowiczlukasz.ernestowicz@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.