Seniorzy czekają na darmowe leki

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Joanna Pluta

Seniorzy czekają na darmowe leki

Joanna Pluta

Program startuje w czwartek. Nie każdy lek z rządowej listy będzie jednak dostępny dla każdego seniora.

Chyba jeszcze nigdy z taką niecierpliwością seniorzy nie czekali na początek roku szkolnego. To właśnie 1 września zacznie obowiązywać ministerialna lista darmowych leków dla osób powyżej 75. roku życia. Już można ją prześledzić, jednak jak informuje resort zdrowia, kompletna i ostateczna lista darmowych medykamentów będzie gotowa tuż przed 1 września.

- Zmian powinno być już jednak niewiele - mówi Paweł Lebiedziński, dyrektor ds. lecznictwa Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włocławku. - Myślę, że tę lista, która już jest, można traktować jako wiążącą.

Znalazło się na niej dokładnie 1129 preparatów i 68 substancji czynnych. Obecnie jeszcze te specyfiki są dostępne w aptekach na ryczałt, z 30- i 50-procentową odpłatnością. Lista darmowych leków obejmuje przede wszystkim medykamenty na najczęściej występujące dolegliwości wieku senioralnego, między innymi na nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, skutki udaru mózgu, chorobę zakrzepowo-zatorowa, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, cukrzycę, depresję, choroby Parkinsona i Alzheimera.

Zdaniem lekarzy, lista jest przygotowana skrupulatnie, a leki, które na nią trafiły, powinny się tam znaleźć. - Lista wygląda dobrze, a zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, ma być raz na dwa miesiące uaktualniana - mówi dyrektor Lebiedziński. - Miejmy nadzieję, że wszystko się odbędzie z korzyścią dla pacjentów.

Kilka tygodni temu na naszych łamach listę chwalił dr Dariusz Jałocha, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny rodzinnej. - W ministerialnym wykazie są preparaty nowoczesne, stosowane w leczeniu wielu schorzeń jako leki pierwszego rzutu. Nareszcie mamy coś dobrego - mówił. - Odniosłem wrażenie, że to nie firmy farmaceutyczne i nie politycy decydowali o zawartości listy bezpłatnych leków. To wynik sugestii i przemyśleń specjalistów w poszczególnych dziedzinach.

Gorzej lekarze oceniają realizację programu. - Nie wszystko jest jeszcze dla nas jasne - mówi dr Anna Fokcińska-Świerkosz, dyrektor bydgoskiej Przychodni „Przyjaznej”. - Ale mam nadzieję, że szybko się wdrożymy.

Czy seniorzy interesują się listą leków? - Bardzo, każdego dnia jesteśmy o nią pytani przez najstarszych pacjentów - odpowiada Fokcińska-Świerkosz. - Trudno się dziwić, wielu z nich, mimo że te leki były już wcześniej częściowo refundowane, nie było na nie stać.

Zainteresowanie potwierdza też dyrektor Lebiedziński. - Pacjenci podpytują na miejscu, dzwonią do nas, widać, że są w stanie oczekiwania na ten dzień - dodaje.

W Kujawsko-Pomorskiem jest liczna grupa osób, która mogłaby skorzystać z ministerialnego programu. - W 2015 roku w naszym województwie mieszkało dokładnie 135 tys. 737 osób powyżej 75. roku życia - informuje Karolina Hunker z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. - To 6,5 proc. wszystkich mieszkańców regionu.

Czy te ponad 135 tysięcy osób w Kujawsko-Pomorskiem i seniorzy w pozostałych regionach Polski będą mieli dostęp do wszystkich bezpłatnych leków? Nie wszyscy i nie w każdej sytuacji. Ministerstwo wprowadziło kilka istotnych ograniczeń, na przykład nie każdy lekarz będzie mógł wypisać receptę na taki lek. Będą mogli to robić uprawnieni lekarze POZ, ale tacy ze specjalizacją medycyny rodzinnej lub ogólnej, lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae oraz uprawnione pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej - lekarze innych specjalności już nie.

Ponadto część leków będzie refundowana w całości przez państwo tylko w przypadku konkretnych chorób. Przykład podaje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. - Lek xarelto, który niektórzy pacjenci przyjmują w przypadku chorób kardiologicznych, za darmo będzie dostępny tylko wtedy, gdy pacjent ma zdiagnozowaną zakrzepicę - wyjaśnia.

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że z rządowego programu skorzysta około 3 mln starszych pacjentów. Ile seniorzy w Polsce wydają na leki? Z informacji Pulsu Farmacji, który powołuje się na dane IMS Health, wynika, że w 2015 roku wartość leków na receptę, wykupionych przez pacjentów w wieku 75 plus, wyniosła 4,3 mld złotych.

Joanna Pluta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.