Renata Kudeł

Senior „do entej potęgi”. Z biglem

Pan Jerzy otrzymał tutuł honorowego członka KDUTW z rąk Stanisława Kunikowskiego, rektora Kujawskiej Szkoły Wyższej. Fot. Andrzej Galczak Pan Jerzy otrzymał tutuł honorowego członka KDUTW z rąk Stanisława Kunikowskiego, rektora Kujawskiej Szkoły Wyższej.
Renata Kudeł

Jerzy Nowacki jest prezesem Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rozwijanie zainteresowań, aktywność fizyczna, korzystanie z pełni życia - to jego sposób na na upływający czas.

Pana Jerzego nie sposób zaszufladkować. Emeryt? Senior? Człowiek w dojrzałym wieku? Wszystkie te określenia może i są trafne, ale energia, jaka od niego emanuje, sprawia, iż ma się ochotę zapytać: „Ile tak naprawdę ma pan lat?”

Często życie zmuszało do takich wyborów

Osoby starsze stanowią prawie trzynaście procent polskiego społeczeństwa. Za kilkanaście lat będzie ich jeszcze więcej.

- Przemiany ekonomiczne, gospodarcze, postęp techniczny i ekonomiczny sprawiły, że to my, dzisiejsi seniorzy, nie zyskaliśmy zbyt wiele z przeobrażeń, jakie miały miejsce w Polsce i na świecie - mówi Jerzy Nowacki. - Często życie zmusiło do tego, aby rezygnować z edukacji, wypoczynku, uprawiania turystyki czy w ogóle rozwijania własnych zainteresowań. Dlatego tak świetnym rozwiązaniem są uniwersytety trzeciego wieku. To pole do popisu, tu możemy wykorzystać nasz potencjał.

Leżenie na kanapie - nie dla nich. Chcą do ludzi!

Wielu seniorów jest wciąż sprawnych, nie znosi bezczynnego siedzenia w czterech ścianach, przysłowiowego leżenia na kanapie z pilotem do telewizora w ręku. - Uniwersytety, w tym takie, jak nasz, kujawsko-dobrzyński, działający przy Kujawskiej Szkole Wyższej, dają okazję do ciągłego poszerzania wiedzy - mówi Jerzy Nowacki.

- Pobudzają do aktywizacji społecznej w interesie jednostki i ogółu, ułatwiają nawiązywanie przyjaźni, zapewniają możliwość dbania o kondycję fizyczną.

KDUTW rozpoczął swoją działalność w roku akademickim 2009/2010. Skupia słuchaczy z regionu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej . - Dla naszych studentów organizujemy wykłady, szkolenia, kursy językowe, informatyczne. Są sekcje sportowe, kluby dyskusyjne. Mamy nawet zespół wokalny.

Ważne jest, aby z jesieni życia uczynić ciekawy czas w życiu. Bez kompleksów!

Uniwersytet, jak podkreśla Jerzy Nowacki, to dla seniorów miejsce spotkań z podobnymi do nich osobami, które muszą stawiać czoła wielu problemom, wiążącym się z upływającym czasem. A grupie łatwiej! Można porozmawiać, „rozgryźć” bolączki, podyskutować na przykład o braku akceptacji ze strony młodych. - Wielu ludzi nie rozumie, że od tego nikt nie ucieknie - każdy wcześniej czy później będzie seniorem - mówi pan Jerzy. Ważne, aby w ten wiek wejść bez strachu, obaw, kompleksów. I uczynić z jesieni życia piękny czas.

Seniorzy są też eko-animatorami

Seniorzy z KDUTW chcą mieć wpływ na swoje miasto. Stworzyli Koło Ligi Ochrony Przyrody przy Centrum Ekologii we Włocławku. Jego przewodniczącą została, podobnie jak pan Jerzy, „pozytywnie nadakty-wna seniorka” - Wiesława Milczarek.

- Nasza inicjatywa poprzedzona była projektami „Rok dla klimatu” oraz „ Bio-różnorodność to także my” - mówi Jerzy Nowacki. - Ta druga akcja została zainicjowana przez Fundację „Ziemia i Ludzie”.

Uczestnikami tego przedsięwzięcia było 30 uniwersytetów trzeciego wieku w całej Polsce, w tym cztery oddziały, działające przy włocławskim KDUTW. - Organizowaliśmy konferencje, połączone z warsztatami, które dały nam wiele informacji i motywacji do działań proekologicznych - mówi Jerzy Nowacki.

Dowodem ich zaangażowania są pomniki przyrody

Słuchacze KDUTW wzięli sobie ekologię mocno do serca i z tego zaangażowania wziął się pomysł utworzenia we Włocławku pomników przyrody.

- W tym celu powołano specjalny zespół pod kierownictwem pani Marii Balakowicz - mówi Jerzy Nowacki. - Był on odpowiedzialny za utworzenie dokumentacji, którą już przekazaliśmy do włocławskiego ratusza.

Wszystkie działania koordynują dr Maria Palińska, dyrektor Centrum Ekologii oraz Jerzy Nowacki.

Włocławek stał się jednodniową stolicą seniorów

Ważnym wydarzeniem w czerwcu tego roku było dla słuchaczy KDUTW ( i nie tylko!) I Kujawsko-Pomorskie Forum Seniorów. Zorganizowały je: Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku, Kujawsko-Dobrzyński Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Fundacja na Rzecz Rozwoju KSW we Włocławku „Vladislawia”.

Ideą tego ponadregionalnego przedsięwzięcia była integracja środowiska seniorów, promocja zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej osób starszych oraz poszukiwanie różnych form artykułowania zainteresowań osób w wieku senioralnym.

Seniorzy z całego województwa łączcie się!

W forum udział wzięło prawie pięciuset seniorów z naszego województwa, zrzeszonych między innymi w uniwersytetach trzeciego wieku.

Patronaty honorowe nad pierwszym Kujawsko-Pomorskim Forum Seniorów objęli: Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego oraz dr Marek Wojtkowski, prezydent miasta Włocławka. - Dla nas to było niezwykle ważne wydarzenie - mówi Jerzy Nowacki.

Debata plenarna. Debata życiowa

W ramach Forum odbyła się w sali widowiskowej Centrum Kultury „Browar B.” ciekawa i ważna dla środowiska seniorów debata plenarna „Seniorzy w życiu publicznym. Stan obecny - wyzwania na przyszłość” z udziałem m.in. Krystyny Lewkowicz - prezesa fundacji Ogólnopolskie Porozumienie UTW, dr Joanny Borowiak, posłanki na Sejm RP, Łukasza Salwarowskiego- redaktora naczelnego „Głosu Seniora”.

Nie zabrakło też atrakcji w plenerze - na placu przy Bulwarach im. Marszałka J.Piłsudskiego był festyn „Kształtowanie zdrowego stylu życia w wieku senioralnym” podczas, którego na scenie zaprezentowano dorobek kulturalny uniwersytetów trzeciego wieku z naszego regionu. Były też warsztaty w Teatrze Impresaryjnym, w Galerii Sztuki Współczesnej, a także wycieczka do Wieńca Zdroju. - Chętnych do aktywności nie zabrakło! - podkreśla Jerzy Nowacki. To właśnie podczas forum otrzymał z rąk rektora włocławskiej KSW tytuł honorowego członka KDUTW.

Od autorki: Korzystałam z zapisów w „Głosie Seniora” oraz wiadomości na stronie www. ksw.wloclawek.pl

Renata Kudeł

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.