Maria Mazurek

Sen bogatszy niż jawa, czyli co się z nami dzieje podczas tych godzin spędzanych w łóżku

 Sen bogatszy niż jawa, czyli co się z nami dzieje podczas tych godzin spędzanych w łóżku Fot. fot. 123rf
Maria Mazurek

Ponad połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu. Nie możemy zasnąć, budzimy się w nocy albo bardzo wcześnie nad ranem i godzinami wiercimy się w łóżku. To jeśli chodzi o jakość snu. Z ilością też mamy problem: większość z nas nie spędza w łóżku zalecanych siedmiu godzin na dobę. Tymczasem sen, obok ruchu i zdrowego odżywiania, jest głównym filarem naszego zdrowia.

Kupowała kwiaty. Kwiaciarka, co wydało jej się trochę dziwne, przewiązała je czarną wstążką. Nie, nie, proszę wybrać szarfę w innym kolorze, zaapelowała. Ostatecznie bukiet został przewiązany fioletową ozdobą.

To jeden z tych snów, które Elżbieta Lechowicz (bardziej znana jako babcia Alina - autorka kultowych kalendarzy, ale też senników), zapamięta do końca życia. Gdy się obudziła, dostała wiadomość, że... nie żyje jej teściowa.

Naukowcy nie są zgodni co do tego, czy sny (fachowo: marzenia senne) mają jakiekolwiek znaczenie. Prorocze raczej odrzucają. Elżbieta Lechowicz, tak jak miliony ludzi na świecie, ma na ten temat inne zdanie. - Sny to po prostu głos podświadomości, która bardziej niż nasza racjonalna część może być świadoma grożących nam niebezpieczeństw - tłumaczy.

O ile jednak nauka nie bardzo wypowiada się na temat marzeń sennych, to o samym śnie wie znacznie więcej. To na przykład, co podczas niego dzieje się z naszym mózgiem.

Faza relaksu i faza paradoksu

Dr Marek Binder z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zajmuje się badaniami świadomości, tłumaczy to tak: Mózgu nie da się wyłączyć, tak jak wyłączamy telewizor czy komputer. Gdy śpimy, on cały czas działa - tylko w innym trybie. Na zapisach EEG widzimy, które obszary mózgu są podczas niego aktywniejsze, a które - mniej aktywe.

Sen, generalnie, dzieli się na dwie fazy, cyklicznie powtarzające się podczas nocy: non-REM (ang. non rapid eye movement, bez szybkich ruchów gałek ocznych) i REM (w tej fazie występują szybkie ruchy gałek ocznych).

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

 • jakie są prawdziwe wartości naszego snu
 • która z jego faz jest najbardziej... paradoksalna
 • jak nauczyć się dobrze spać
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Maria Mazurek

Jestem dziennikarzem i redaktorem Gazety Krakowskiej; odpowiadam za piątkowe, magazynowe wydanie Gazety Krakowskiej. Moją ulubioną formą jest wywiad, a tematyką: nauka, medycyna, życie społeczne. Jestem współautorką siedmiu książek, w tym czterech napisanych wspólnie z neurobiologiem, prof. Jerzym Vetulanim (m.in. "Neuroertyka" i "Sen Alicji"), kolejne powstały z informatykiem, prof. Ryszardem Tadeusiewiczem i psychiatrą, prof. Dominiką Dudek. Moją pasją jest łucznictwo konne, jestem właścicielką najfajniejszego konia na świecie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.