Sejmik znowu będzie dzielił województwo na okręgi wyborcze

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Jolanta Zielazna

Sejmik znowu będzie dzielił województwo na okręgi wyborcze

Jolanta Zielazna

W poniedziałek sejmik wojewódzki ponownie zajmie się uchwałą o podziale województwa na okręgi wyborcze. Poprzednią zakwestionował komisarz wyborczy.

W poniedziałek, 30 lipca, sejmik kujawsko-pomorski ponownie zajmie się projektem uchwały o podziale województwa na okręgi wyborcze. Poprzednią uchwałę zakwestionował komisarz wyborczy.

Dlaczego w ogóle trzeba na nowo dzielić województwo na okręgi wyborcze? Ponieważ liczba ludności spadła poniżej 2 mln mieszkańców. Oznacza to zmniejszenie liczby radnych z 33 do 30. Ta zmiana obowiązywać będzie w najbliższych wyborach samorządowych 2018 r.

Sejmik województwa uchwalił za dużo zmian

Podział, który 28 maja przyjęli radni sejmiku województwa wzbudził wiele emocji. Nie tylko dlatego, że wprowadzał zmiany w 4 na 6 okręgów wyborczych. Głównie dlatego, że tworzył jeden okręg od Świecia po Żnin. Część radnych krytykowała to i wskazywała, że tak odległe od siebie powiaty nie mają zbieżnych interesów.

Urzędnicy marszałka tłumaczyli, że inaczej województwa na okręgi podzielić nie można. Musi zostać sześć okręgów, a w okręgu nie może być mniej niż 5 mandatów, co wynika z Kodeksu wyborczego.

Dlaczego w ogóle trzeba na nowo dzielić województwo na okręgi wyborcze? Ponieważ liczba ludności spadła poniżej 2 mln mieszkańców. Jakie są proponowane zmiany? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Jolanta Zielazna

W pracy zawodowej zajmuję się tematami dotyczącymi głównie ubezpieczeń społecznych (ZUS), problemami osób niepełnosprawnych, starszych. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Lubię słuchać wspomnień osób starszych z czasu ich dzieciństwa, młodości.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.