Sejm przegłosował ułatwienia dla kierowców. Prawo jazdy zostawisz w domu, a rejestracja auta będzie tańsza

Czytaj dalej
Fot. Marcin Oliva Soto / Polska Press
Bartosz Gubernat

Sejm przegłosował ułatwienia dla kierowców. Prawo jazdy zostawisz w domu, a rejestracja auta będzie tańsza

Bartosz Gubernat

Jeszcze w 2020 roku ma zostać zniesiony obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Tę i kilka innych istotnych dla kierowców zmian przegłosował właśnie Sejm.

Aktualnie za brak prawa jazdy podczas kontroli drogowej grozi mandat. Podobnie jeszcze niedawno służby porządkowe karały za brak dowodu rejestracyjnego, a kierowca miał także obowiązek wozić przy sobie potwierdzenie zawarcia polisy OC. Dwóch ostatnich dokumentów nie trzeba jednak już ze sobą wozić, a wkrótce w domu kierowca zostawi także prawo jazdy. To efekt zmian w prawie, jakie przegłosowali posłowie. Wynikają z faktu, że dostęp do wszystkich dokumentów w wersji elektronicznej policja ma w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Zmiany w zasadach rejestracji samochodów

Istotnych zmian będzie więcej. Ministerstwa infrastruktury oraz cyfryzacji przygotowały już tzw. pakiet deregulacyjny, który zakłada kilka nowości, m.in. w zasadach rejestracji samochodów. Na przykład, kiedy w dowodzie rejestracyjnym skończą się wolne miejsca na pieczątki stacji diagnostycznej, kierowca nie będzie musiał już wymieniać dokumentu. Nowe przepisy zniosą także obowiązek posiadania karty pojazdu i naklejania nalepki kontrolnej na przednią szybę samochodu.

- Wszystkie te zmiany to spore ułatwienie. Chociażby dlatego, że zdrapanie z szyby nalepki kontrolnej jest niezwykle trudne. Za każdym razem, kiedy kupowałem samochód i zmieniałem numer rejestracyjny, miałem zdarte do krwi paznokcie od usuwania tej nalepki, aby zrobić miejsce na nową. Prawo jazdy też zdarzało mi się zapomnieć

– mówi pan Michał z Rzeszowa.

Autorzy zmian proponują także, aby nowy właściciel używanego pojazdu mógł zawsze zostawić jego dotychczasowy numer rejestracyjny. W tej chwili jest to możliwe tylko wówczas, gdy kupuje pojazd zarejestrowany w tym samym mieście, lub powiecie. Pozwoli to zmniejszyć koszt przerejestrowania pojazdu.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.