Sejm: Nowa Karta Polaka umożliwi powrót nawet 100 tys. rodaków

Czytaj dalej
Fot. Radosław Kończyński
Tomasz Plaskotatomasz.plaskota@polskapress.pl

Sejm: Nowa Karta Polaka umożliwi powrót nawet 100 tys. rodaków

Tomasz Plaskotatomasz.plaskota@polskapress.pl

Nowelizacja ustawy o Karcie Polaka, która miała pierwsze czytanie w Sejmie w czwartek, ułatwi przyjazd do kraju rodakom ze Wschodu.

Dzięki nowym przepisom w ciągu najbliższych siedmiu, ośmiu lat do Polski może przyjechać nawet 100 tys. Polaków z Kresów Wschodnich. - Te szacunki opieram na podstawie ilości wniosków wysłanych do MSW przez osoby polskiego pochodzenia, które chcą osiedlić się w kraju - powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press Michał Dworczyk (PiS), szef Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Nowelizacja wprowadzi konkretne narzędzia, które pomogą naszym rodakom pragnącym osiedlić się w Polsce. Ci, którzy zamieszkają w kraju przodków, nie zostaną pozostawieni bez wsparcia, otrzymają bezpłatne kursy językowe i kulturowe. Najważniejsze są trzy aspekty nowelizacji.

Po pierwsze, po wejściu w życie nowych przepisów posiadacze karty będą traktowani jako obywatele polscy. Pozwoli to na szybką ewakuację w przypadku zagrożenia życia i zdrowia z miejsc niebezpiecznych, np. z terenów, gdzie toczy się wojna. Ta na Ukrainie wymusiła ewakuację Polaków z okolic Donbasu i Mariupola oraz pokazała braki w ustawie, które teraz zostaną usunięte.

Po drugie, przepisy ułatwią osiedlanie się posiadaczom Karty Polaka w kraju. Osobom, które otrzymają dokument, po roku zostanie przyznane również polskie obywatelstwo. Pozwolenie na pobyt stały będzie posiadaczom dokumentu przyznawane od razu po przyjeździe do kraju.

Trzecią istotną zmianą jest nadawanie jej również przez wojewodów. Dotychczas wydawali ją tylko konsulowie. Nowelizacja wprowadzi ułatwienie dla Polaków, którzy mają trudności z uzyskaniem karty w kraju zamieszkania. To przyspieszy uzyskanie dokumentu szczególnie Polakom na Białorusi, gdzie kolejne przepisy utrudniają ubieganie się o kartę niektórym grupom zawodowym, np. urzędnikom, pracownikom służb mundurowych.

- Nowelizacja wprowadza uprawnienia dla osób, które zdecydują się na przyjazd do Polski. Zapewnia im możliwość łatwego uzyskania obywatelstwa oraz wsparcia w pierwszym roku pobytu. Otrzymają środki finansowe na kursy językowe, wynajęcie mieszkania, przekwalifikowanie zawodowe. Pieniądze będą pochodzić ze specjalnie stworzonej rezerwy celowej w budżecie państwa - podkreśla Dworczyk.

Karta Polaka nie zobowiązuje posiadacza do wyjazdu z miejsca zamieszkania. Dokument został przygotowany z myślą o tych, którzy chcą mieć formalne potwierdzenie przynależności do narodu polskiego oraz po to, aby ułatwić im kontakty z Polską.

Osoby, które będą chciały zostać w swoich małych ojczyznach, na terenach, gdzie mieszkają od pokoleń, dzięki karcie będą miały łatwiejszy kontakt z Polską. Szybciej otrzymają wizę, uzyskają zniżki w komunikacji kolejowej czy możliwość bezpłatnych wejść do muzeów.

Karta Polaka obowiązuje od 2008 r. Otrzymało ją 140 tys. osób, głównie z Ukrainy i Białorusi. Dokument jest wydawany osobom, które deklarują przynależność do narodu polskiego i wykażą go na zasadach określonych w ustawie.

Autor: Tomasz Plaskota

Tomasz Plaskotatomasz.plaskota@polskapress.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.