Segregacja śmieci po nowemu. Będzie więcej koszy i obowiązków

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Bartosz Gubernat

Segregacja śmieci po nowemu. Będzie więcej koszy i obowiązków

Bartosz Gubernat

Od lipca w Polsce zmieniają się zasady segregacji odpadów. Na osiedlach staną nowe pojemniki w czterech kolorach: żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym.

Zmiany w systemie segregacji odpadów wynikają z konieczności zwiększenia przez Polskę poziomu odpadów poddawanych recyklingowi. Jak informuje Ministerstwo Środowiska, w 2020 roku Polska musi uzyskać aż 50-procentowy poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła.

- Tymczasem obecny poziom recyklingu odpadów komunalnych w Polsce, czyli głównie tych pochodzących z naszych domów, znacznie odbiega od średniej europejskiej i wynosi jedynie 26 procent. Jeśli nie spełnimy norm wynikających z unijnych regulacji, Polska zapłaci wysokie kary – przekonują w resorcie środowiska.

W grę wchodzi także utrata 1,3 mld euro unijnych funduszy na gospodarkę odpadami. Dużą część tej kwoty Polska przeznacza na budowę punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Dla mieszkańców Podkarpacia zmiany będą polegały na nowym podziale frakcji, które trzeba będzie wyselekcjonować z domowych odpadów. Te, które nadają się do powtórnego przetworzenia trzeba będzie teraz dzielić na cztery frakcje. Ministerstwo środowiska wylicza, że do pojemników lub worków w kolorze niebieskim będziemy wrzucać papier. Zielone kubły zostaną przeznaczone na szkło, żółte na metal, a brązowe na odpady biodegradowalne, np. resztki jedzenia, obierki z warzyw i owoców, liście i gałęzie.

Na wymianę pojemników gminy będą miały czas do końca czerwca 2022 roku.

- A wprowadzenie nowych zasad nastąpi po wygaśnięciu obecnych umów, jakie samorządy mają podpisane z firmami obsługującymi wywóz i zagospodarowanie nieczystości. W naszym przypadku oznacza to, że do końca 2018 roku segregujemy śmieci po staremu, a nowe zasady będą obowiązywać od stycznia 2019 roku

– tłumaczy Marcin Miąsik z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Wyjaśnia, że wcześniej zmiany będą musiały wprowadzić te miejscowości, w których umowy wygasną szybciej. Eksperci nie przewidują, aby nowe zasady wpłynęły na podwyżkę cen odbioru śmieci. Co prawda firmy obsługujące miasta będą miały do obsługi więcej kubłów, ale jednocześnie otrzymają surowce lepiej posegregowane. Dzięki temu obniży się koszt ich przygotowania do powtórnego przetworzenia.

MMOnline/x-news

Ministerstwo Środowiska przypomina, że większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali. Czyli tworzyw, które można ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady przestają być śmieciem, a stają się wartościowym surowcem. Składowanie to najgorsza metoda zagospodarowania odpadów, w wyniku której bezpowrotnie tracone są cenne surowce wtórne. Znaczną część odpadów można przerobić albo ponownie wykorzystać. Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru.

Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe. Powstają z niego także namioty, plecaki czy buty. Recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, gdyż umożliwia wytwarzanie nowych produktów przy użyciu znacznie mniejszej ilości surowców i energii. Dzięki recyklingowi zmniejszone zostanie ponadto zużycie surowców oraz emisja szkodliwych substancji do środowiska.

Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.