Ścieżka bliżej centrum Koronowa

Czytaj dalej
Fot. Adam Lewandowski
Adam Lewandowski

Ścieżka bliżej centrum Koronowa

Adam Lewandowski

Można rowerem bez problemu dojechać z Pieczysk do Bydgoszczy, a nawet do... Torunia. Ale do centrum Koronowa już trudniej. Na razie - od al. Jana Pawła II już można do...

Gminie Koronowo można zazdrościć ścieżek rowerowych. Staraniem i z pomysłu starostwa bydgoskiego od dwóch lat można rowerem z Pieczysk, czyli od Zalewu Koronowskiego dojechać ścieżką rowerową nie tylko do Bydgoszczy, również do Torunia. Przez zabytkowy most kolejki wąskotorowej, który jest perełką XIX-wiecznej myśli technicznej. Szkoda, że nie udało się uratować samej wąskotorówki, która kursowała tu jeszcze na początku lat 90. XX wieku. Po latach ścieżkę rowerową poprowadzono właśnie dawnym nasypem kolejowym. Odkąd otwarto tu ścieżkę, rowerzystów nie brakuje. To modny szlak nie tylko dla miłośników dwóch kółek z Bydgoszczy.

Ale jest problem: ścieżka prowadzi do Pieczysk - wystarczy z mostu kolejki dojechać do al. Wolności, potem ulicą Przemysłową do Letniskowej i dalej już prosto al. Jana Pawła II do Pieczysk. Ale w ten sposób omija się... centrum Koronowa.

Kłopot w tym, że z mostu wąskotorówki ścieżka prowadzi co prawda do centrum, ale nie wyprowadza z centrum do al. Jana Pawła II, skąd trasa do Pieczysk. A koronowska starówka, ze średniowiecznym układem uliczek, z bazyliką, i innymi zabytkami warta jest przecież odwiedzin. Nie dość tego, na placu Zwycięstwa czekają stojaki na rowery...

I władze Koronowa starają się połączyć ścieżką rowerową zabytkowe centrum z al. Jana Pawła II. W zeszłym roku tę arterię prowadzącą do Pieczysk ubarwiły drzewka. Przebudowano też ścieżkę, by wyprowadzić ją Szosą Kotomierską w stronę właśnie centrum. Zbudowano także nowy odcinek ścieżki - aż do sklepu „Marion”. Tam też powstał utwardzony plac nowego przystanku autobusowego. Od kilku dni ten właśnie fragment ścieżki drogowcy z zakładu komunalnego prowadzą dalej, do ul. Nadrzecznej. - To odcinek 290 metrów - mówi Adam Kęskrawiec, dyrektor ZGKiM. Tam też będzie przejście na drugą stronę Szosy Kotomierskiej.

ZGKiM chce również poprowadzić chodnik aż do al. Wolności. Dotychczasowe przejście w pobliżu sklepu zostanie zlikwidowane. Kiedy byłem tam wczoraj, w czasie ulewy, mieszkanka osiedla po II stronie Szosy Kotomierskiej zwróciła uwagę na brak przejścia na wysokości sklepu Marion. - Toż po drugiej stronie duże osiedle, a nie ma jak z przystanku przejść na drugą stronę Szosy Kotomierskiej!

Adam Lewandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.