Sandry Brdy będą rozdawać pieniądze

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Sandry Brdy będą rozdawać pieniądze

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Lokalna Grupa Działania „Sandry Brdy” złożyła pod koniec ubiegłego roku strategię na lata 2016 - 2023. I już się szykuje do dzielenia kolejnych pieniędzy.

Pierwsze nabory wniosków planowane są na czerwiec.

- Jest więc trochę czasu, żeby się zastanowić i przygotować do sięgnięcia po fundusze - mówi prezeska „Sandrów Brdy” Grażyna Wera-Malatyńska.

Kto będzie mógł skorzystać z dobrodziejstwa wsparcia przez LGD? Oferta jest skierowana do przedsiębiorców, do organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych, a także do samorządów i pozostałych podmiotów.

Przedsiębiorcy mogą się ubiegać o wsparcie przy podejmowaniu działalności gospodarczej i jej rozwijaniu. Ci pierwsi mogą liczyć na premię w wysokości 60 tys. zł, ale działalność muszą utrzymać przez dwa lata. Ci drudzy będą mogli skorzystać z dotacji do 300 tys. zł i do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a ich obowiązkiem będzie stworzenie miejsc pracy na okres trzech lat. Preferowane działania to turystyka, przetwórstwo spożywcze, „srebrna gospodarka”, odnawialne źródła energii, innowacje.

Organizacje pozarządowe mogą występować z projektami związanymi z ochroną środowiska, wzmacnianiem roli tego sektora i działaniem na rzecz seniorów.

Minimalna wartość ich projektu musi wynosić 50 tys. zł, a dofinansowanie może wynieść od 70 do 100 proc.

Dla organizacji pozarządowych, osób fizycznych i grup nieformalnych będą też projekty grantowe - o maksymalnej wysokości do 50 tys. zł. Mogą dotyczyć różnych działań związanych ze społecznościami lokalnymi - dofinansowanie do 100 proc.

- Z organizacjami pozarządowymi jest tak, że one ciągle mają kłopoty z finansami - konstatuje Wera-Malatyńska. - A tu mogą sięgnąć po większe pieniądze. I w większym stopniu aktywizować mieszkańców. Bo często jest tak, że coś robią, a efektu nie widać. Bo pieniędzy jest za mało...

Jednostki sektora finansów publicznych i osoby prawne mogą wystartować z wnioskami dotyczącymi zachowania dziedzictwa, budową czy przebudową infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej - dotacje w tej działce są do 500 tys. zł i obejmują 70 proc. kosztów kwalifikowanych.

Samorządy i inne osoby prawne mogą skorzystać z podobnej oferty, jak wyżej i np. pokusić się o kolejne ścieżki rowerowe...

Szczegółowe informacje w LGD „Sandry Brdy” w Chojnicach , ul. Wysoka 3/212, tel. 52 397 79 64, 512 045 078, e-mail biuro@ sandrybrdy.pl. Dyżury konsultantów w poniedziałki, środy i piątki od godz. 7.30 do 15.30.

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.