Sanatorium „Przy Tężni” stało się znacznie większe

Czytaj dalej
Fot. ZP
Zbigniew Politowski

Sanatorium „Przy Tężni” stało się znacznie większe

Zbigniew Politowski

W nowym budynku sanatorium „Przy Tężni” na kuracjuszy czekają pokoje o standardzie trzygwiazdkowym. Inwestycja pochłonęła ponad 9 mln zł.

To jedna z największych inwestycji w inowrocławskim uzdrowisku w ciągu ostatnich lat. W sanatorium „Przy Tężni” (dawne sanatorium kolejowe) oddano do użytku nowy segment, który znacząco powiększył jego bazę noclegową.

W stanowiącym integralną część przytężniowego sanatorium obiekcie (został dobudowany do jednego ze skrzydeł głównego gmachu), pierwsi kuracjusze zamieszkali na początku października. Ich opinie są entuzjastyczne. - Od lat jeżdżę do różnych uzdrowisk, ale w takich, wręcz luksusowych warunkach odbywam kurację po raz pierwszy. Nowoczesny wystrój, komfort, świetne wyposażenie pokoi - to naprawdę robi wrażenie - wyznaje pani Anna z Trójmiasta.

W pięciokondygnacyjnym segmencie, w 55 pokojach 2-osobowych znajduje się 110 miejsc noclegowych, także dla kuracjuszy niepełnosprawnych. Pokoje - w większości z balkonami - mają atrakcyjny, „ciepły” wystrój i wyposażone są w sprzęty wykonane z wysokiej jakości materiałów. - W każdym pokoju jest telewizor i lodówka, w każdym jest dostęp do sieci internetowej. Kuracjusze mają do dyspozycji przeszkloną windę widokową. Gdyby zastosować hotelową kategoryzację, w segmencie osiągnęliśmy standard trzygwiazdkowy - podkreśla Adam Skowroński, dyrektor sanatorium.

Warto dodać, że w nowym obiekcie zastosowano kilka innowacyjnych rozwiązań. To m.in. kolektory słoneczne zapewniające energię do podgrzewania wody dla celów sanitarnych oraz ogniwa fotowoltaiczne, dostarczające prąd na potrzeby sanatorium.

Nowy obiekt powstał w niespełna rok. Budowę rozpoczęto na początku listopada 2014 r., zaś finisz nastąpił we wrześniu br. Głównym wykonawcą było przedsiębiorstwo WPB SA z Olsztyna, zaś podwykonawcą inowrocławska firma „Mega”. Łącznie z wyposażeniem inwestycja pochłonęła kwotę 9,2 mln zł, z czego ok. 5 mln zł stanowi dotacja unijna.

Sanatorium „Przy Tężni” funkcjonuje pod egidą Urzędu Marszałkowskiego. W ostatnich latach przeszło gruntowną modernizację i rozbudowę. Obecnie dysponuje 462 miejscami noclegowymi i jest drugim co wielkości zespołem sanatoryjnym w Inowrocławiu.

Zbigniew Politowski

Pracę dziennikarską rozpocząłem pod koniec 1983 r. w prasie włocławskiej. W  1987 r. zostałem reporterem inowrocławskiego oddziału  "Gazety Pomorskiej", a w 1994 r. jego kierownikiem. Na początku lat 90. przez krótki okres byłem dziennikarzem działu ekonomicznego "GP". W swoich publikacjach od początku koncentruję  się wokół spraw lokalnych, samorządowych, gospodarczych, społeczno-politycznych, interwencyjnych. Ponieważ moją pasją jest turystyka, chętnie popełniam teksty  prezentujące urodę różnych zakątków Polski, także związane z bliską mi problematyką uzdrowiskową. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.