Samorządy rozpoczną inwestycje współfinansowane ze środków UE

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Maciej Myga

Samorządy rozpoczną inwestycje współfinansowane ze środków UE

Maciej Myga

Samorządy rozpoczną wkrótce inwestycje współfinansowane ze środków UE. Niektóre zdecydują się na emisję obligacji. A Bydgoszcz?

Pod koniec stycznia rada Ostrołęki zdecydowała, że miasto wyemituje obligacje o wartości 30 milionów złotych. Środki z nich mają pokryć część zaciągniętych wcześniej długów oraz będą wkładem własnym w rozbudowę mostu na Narwi.

Na początku tego miesiąca wprowadzono na Catalyst (system autoryzacji i obrotu dłużnymi instrumentami finansowymi prowadzony na platformach transakcyjnych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. i BondSpot S.A.) kolejną serię obligacji Siedlec.

Na długi i inwestycje

- Te wydarzenia mogą być zwiastunem zbliżania się kolejnej fali emisji komunalnych papierów dłużnych - mówi Roman Przasnyski, głównego analityka Gerda Broker. - W ciągu ostatnich dwóch lat aktywność samorządów w tym zakresie była niewielka. Oprócz wspomnianych Siedlec, kapitał z rynku pozyskał jedynie Elbląg, Olsztyn i Piła - podkreśla Przasnyski.

Wartość całego rynku obligacji komunalnych w kraju to około 20 mld zł. Pierwsze pojawiły się na giełdzie w 2009 roku. Na niewielką emisję (14,5 mln zł) zdecydował się Rybnik, pierwszą serię papierów wprowadziła na rynek Warszawa. Jak podaje analityk Gerda Broker, największe nasilenie emisji obligacji komunalnych miało miejsce w latach 2013-2014. W ciągu ostatnich dwóch lat aktywność giełdowa samorządów prawie zanikła. Papiery wypuściły na rynek jedynie Siedlce, Elbląg i Piła.

- Na podstawie tych obserwacji można przypuszczać, że w niedługim czasie, wraz z uruchamianiem inwestycji ze środków unijnych, emisje obligacji ponownie ruszą - dodaje Ryszard Przasnyski. - Ich większa aktywność na rynku może wiązać się także ze zbliżaniem się terminu wykupu części wcześniej wyemitowanych papierów. Najbardziej prawdopodobne jest to w przypadku Warszawy, która ma do spłaty 300 mln zł.

Samorządy rozpoczną inwestycje współfinansowane ze środków UE
Andrzej Muszynski Zdaniem Piotra Tomaszewskiego, skarbnika Bydgoszczy, niektóre samorządy często zapominają, jaki mają cel.

Pchają się do nas

Zdaniem Piotra Tomaszewskiego, skarbnika Bydgoszczy, niektóre samorządy często zapominają, jaki mają cel. - Naszym celem jest pozyskanie bezpiecznego, długoterminowego i taniego finansowania - mówi skarbnik. - I jeśli te cele są założone, to trzeba szukać najprostszej metody. Dzisiaj, z powodu dobrej sytuacji finansowej wszyscy pchają się do nas chętnie, żeby np. dać nam kredyt długoterminowy. A zatem szukanie rozwiązań droższych, czyli emisji rozproszonej czy emisji, która jest umieszczona na giełdzie, to nie jest dla nas dobre rozwiązanie. Powiem więcej, jesteśmy zainteresowani sprzedać obligacje w taki sposób, żeby móc je wykupić przed terminem. Te, które są na giełdzie muszą czekać dziesięć czy dwadzieścia lat. A jak widać po naszej sytuacji nasze przewidywania co do długu się coraz bardziej poprawiają - podkreśla Piotr Tomaszewski.

To nie ma sensu

Jak podaje skarbnik miasta, dwa lata temu nie przewidywano, że zadłużenie Bydgoszczy będzie niższe, niż w 2014 roku. Dzisiaj tak jest i dlatego niektóre długi miasto spłaca wcześniej. - To jest możliwe wtedy, kiedy znamy, kto jest naszym wierzycielem. Jeżeli poszlibyśmy na giełdę, to musielibyśmy te dziesięć lat przeczekać i płacić. Miasta, które mają problem i ich sytuacja nie jest taka, jak Bydgoszczy, mogą szukać długiego pieniądza na giełdzie. Skoro my mamy cel, żeby było długo, tanio i bezpiecznie, a mamy takie banki, które chcą dać nam natychmiast pieniądze, choćby Europejski Bank Inwestycyjny, nie ma sensu, żebyśmy wiązali się długiem giełdowym - kończy skarbnik.

Dobre oceny

W ubiegłym roku Fitch Ratings (agencja oceniająca zdolności kredytowe i finansowe m.in. samorządów i spółek komunalnych) podniósł międzynarodowe długoterminowe ratingi Bydgoszczy dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej do „BBB+” z „BBB” oraz krajowy rating długoterminowy do „A+” z „A”.

Agencja podkreśla, że Bydgoszcz wdrożyła działania racjonalizujące wydatki oraz wspierające wzrost dochodów, koncentruje się na tworzeniu korzystnych warunków dla przedsiębiorczości, poprawia infrastrukturę, wykorzystując środki unijne.

W tym roku Bydgoszcz wyda na inwestycje 461 milionów złotych (dodatkowych 110 wydadzą spółki komunalne). Wydamy 2 mld zł, dochody wyniosą 1,85 mld, a deficyt wyniesie 187 mln zł.

Maciej Myga

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.