Marzena Sutryk

Samorządowcy z regionu wyszli w Pile na drogę

Wśród protestujących była m. in.burmistrz Bobolic Mieczysława Brzoza, ale też prezydent Koszalina Piotr Jedliński, prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek, Fot. UM Koszalin Wśród protestujących była m. in.burmistrz Bobolic Mieczysława Brzoza, ale też prezydent Koszalina Piotr Jedliński, prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek, wójt gm. Ustronie Morskie Jerzy Kołakowski oraz wicemarszałek Tomasz Sobieraj
Marzena Sutryk

W środę w Pile samorządowcy protestowali na rzecz budowy drogi ekspresowej S11.

Do Piły zjechali włodarze z miast i gmin położonych w rejonie drogi krajowej nr 11, wiodącej z południa Polski nad morze, a jednocześnie tworzący Stowarzyszenie Samorządowe S11. Samorządowcy ci chcą budowy drogi ekspresowej S11. A że plany rządowe nie są w tym względzie zadowalające, postanowili zablokować w środę drogę w Pile.

Chcieli w ten sposób zasygnalizować, jak ważna jest to inwestycja. - Przypomnę, że ostatnio wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit powiedział w Sejmie, że S11 ma trafić na listę rezerwową, a więc nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle będzie realizowana. Stąd nasz protest - komentuje Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. Akcja została zorganizowana w Pile z jednej strony ze względu na położenie miasta, a z drugiej - z uwagi na zastój w procedurach dotyczących budowy obwodnicy Piły w ramach drogi S11.

- Ponadto w województwie wielkopolskim w 2015 roku ogłoszono przetarg na prace związane z S11, w tym dotyczące tzw. decyzji środowiskowej, i do tej pory nic z tym nie zrobiono, procedury stanęły w miejscu - mówi Piotr Jedliński. Co dalej? Po wakacjach samorządowcy planują wyjazd do Warszawy, by tam demonstrować w sprawie S11. A na jakim etapie jest S11 w naszym województwie?

- W realizacji jest odcinek od Kołobrzegu do Koszalina, który stanowi jednocześnie odcinek S6. Budujemy też obwodnicę Szczecinka, to razem 47,5 km, do tego 2 km obwodnicy Kołobrzegu w ciągu drogi S6 i S11 - wylicza Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Pozostaje odcinek 67-kilometrowy od węzła Koszalin Zachód do Szczecinka. Ten odcinek ma decyzję środowiskową, znany jest więc wariant przebiegu drogi. Dla odcinka Koszalin - Bobolice (47,7 km) jest w trakcie przetarg na opracowanie koncepcji programowej i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Zgłosiło się 14 firm. Realizacja tego etapu potrwa 15 miesięcy. A więc budowa, jeżeli będzie finansowanie, jest realna w latach 2020 - 2023. W tym samym trybie - gdyby były pieniądze - można by też zrealizować odcinek Bobolice - Szczecinek.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.