Samolotowe akrobacje

Czytaj dalej
Fot. materiały promocyjne
(TB)

Samolotowe akrobacje

(TB)

Tegoroczni artyści światła wykorzystają budynek CKK Jordanki do stworzenia iluminacji na tle wodnej kurtyny. Bedą też nocne loty nad Wisłą.

Organizatorzy Bella Skyway Festival postanowili uwzględnić w programie tegorocznej imprezy fakt, że od grudnia ubiegłego roku Toruń może pochwalić się nowoczesną salą koncertową na Jordankach. To właśnie na placu zlokalizowanym na jej zapleczu odbędzie się wyjątkowy pokaz, stworzony pod okiem Bogumiła Palewicza. W ubiegłym roku artysta wyreżyserował „Water Concept Operę”, którą mogliśmy oglądać w nadwiślańskiej przystani AZS. Tym razem ponownie zaprezentuje widowiskową fuzję światła, dźwięku, a nawet ognia. W wersji 360 stopni.

- Tuż za salą powstanie scena, która podczas pokazu pomieści widzów. Ze wszystkich stron zostaną otoczeni kurtyną wodną i wyświetlaną na niej projekcją. Będą również fontanny, które unoszą ogień - zdradza Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która jest organizatorem wydarzenia. - Myślę, że czeka nas dość niespotykane i ciekawe widowisko.

Co roku festiwalowi towarzyszy kilka dodatkowych atrakcji. W tym roku największą z nich będą nocne pokazy akrobacji lotniczych nad Wisłą, wyprodukowane przez polski Aeropact. Całość zostanie zaprezentowana dwukrotnie - 26 i 27 sierpnia - w przestrzeni powietrznej między mostami. Piloci za sterami samolotów z zamontowanymi światłami ledowymi mają rozświetlić Bulwar Filadelfijski podczas godzinnego pokazu. Z niektórych maszyn podczas lotu mają być wypuszczane nawet sztuczne ognie. Cały podniebny show zakończy zresztą wielki pokaz fajerwerków.

- Jeszcze nigdy w Polsce nie prezentowano tak dużej formy nocnych akrobacji - twierdzi Krystian Kubjaczyk. - Wezmą w nich udział zespoły z Włoch, Anglii i Polski. Z uwagi na obowiązujące przepisy będziemy musieli wyznaczyć strefę wzdłuż Wisły, z której widzowie będą mogli bezpiecznie oglądać popisy pilotów.

Podobnie jak przed rokiem czeka nas kolejna porcja artystycznych instalacji oraz pokazów 3D. Dzięki jednemu z nich fasada Collegium Maximum UMK przy placu Rapackiego ponownie ożyje po zmroku. Tym razem za sprawą francuskich ludzików o wdzięcznej nazwie Anooki. Czeka nas zabawna i muzyczna opowieść, która powinna zachwycić nie tylko dzieci.

Warto wspomnieć, że budynek dawnego banku, artyści światła upodobali sobie w szczególny sposób. Dzięki ich umiejętnościom w ubiegłych latach Collegium Maximum składało się już jak domek z kart, płonęło, a nawet wyruszało w kosmiczną podróż.

Toruński Skyway już od ośmiu lat buduje swoją markę. Impreza wzbogaciła się kilka dni temu o kolejną nagrodę. Magazyn „Brief of Poland” uhonorował toruński festiwal laurami za I miejsce w konkursie na „Najlepsze Wydarzenie Lata 2015” w kategorii kultura. Jurorzy pod przewodnictwem Czesława Langa brali pod uwagę takie kryteria jak: oryginalność i innowacyjność pomysłu, wpływ wydarzenia na wzmocnienie wizerunku miejsca, działania marketingowe, a także sukces organizacyjny przedsięwzięcia. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Bella Skyway Festival, według szacunkowych danych organizatorów, obejrzała rekordowa liczba 350 tys. osób.

- Cieszy nas rosnące zainteresowanie, ale pamiętajmy, że nie organizujemy tego wydarzenia dla bicia rekordu popularności - mówi Krystian Kubjaczyk. - Bella Skyway Festival jest wyjątkowy na mapie pozostałych festiwali światła na świecie, ponieważ nawiązujemy jego tematem do kopernikańskich tradycji miasta i dzięki niektórym instalacjom wzmacniamy jego tożsamość.

Na początku kwietnia współtworzony przez Toruńską Agendę Kulturalną projekt kulturalny „Spectrum 16 - Transnational Light” otrzymał dofinansowanie w łącznej kwocie prawie 200 tys. euro z unijnego programu „Kreatywna Europa”. Dzięki niemu możliwa będzie wymiana dzieł i artystów między partnerami i organizatorami czterech międzynarodowych festiwali światła, odbywających się w otwartej przestrzeni miast europejskich: Bella Skyway Festival, Lumina (Cascais, Portugalia), Visualia Festival (Pula, Chorwacja) i Lighting Guerrilla Festival (Ljubljana, Słowenia).

Dodatkowo organizatorzy Skywaya w ramach tego samego projektu otrzymali 88,2 tysięcy złotych z programu „Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. W tym roku budżet imprezy przekroczy 1 milion złotych.

Autor: (TB)

(TB)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.