Samolot z kamerą kursował przez dwa dni nad Toruniem. Robił zdjęcia do ortofotomapy

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
(szs)

Samolot z kamerą kursował przez dwa dni nad Toruniem. Robił zdjęcia do ortofotomapy

(szs)

Nowa wersja ma zastąpić ortofotomapę miasta z 2011 roku. Będzie wyraźniejsza i bardziej aktualna od poprzedniej.

W niedzielę wielkanocną przez kilka godzin nad Toruniem krążył samolot z podczepioną do kadłuba kamerą termowizyjną. Maszyna prowadziła badania sieci ciepłowniczej na zlecenie firmy EDF.

Tamten samolot odleciał, pojawił się jednak kolejny. Wczoraj i przedwczoraj na niebie można było usłyszeć i zobaczyć tym razem maszynę tarnowskiej spółki MGGP Aero, która na zlecenie toruńskiego Urzędu Miasta przygotowuje nową ortofotomapę Torunia.

Podczas dwudniowych lotów na wysokości 800 metrów zostanie wykonanych kilkadziesiąt tysięcy doskonałej jakości zdjęć całego obszaru Torunia. Później powstanie z nich bardzo dokładny obraz miasta, który znajdzie się na geoportalu Torunia, zastępując podobną mapę wykonaną w 2011 roku. - Nowa fotomapa będzie znacznie bardziej czytelna niż poprzednia - mówi Dariusz Adamczyk, dyrektor Wydziału Geodezji i Kartografii Urzędu Miasta Torunia. - Pojawią się na niej również inwestycje zrealizowane w mieście od 2011 roku, między innymi nowy most drogowy czy trasa średnicowa.

Na prezentowanym obecnie lotniczym obrazie miasta doskonale widać budynki i ulice, ale już mniejsze obiekty, na przykład znajdujące się na tych ulicach samochody, są niewyraźne.

Przez pięć lat technika podglądania poszła do przodu, więc na nowej mapie pojazdy i mniejsze obiekty będą się prezentowały dużo czytelniej. Dane z nowej mapy przydadzą m.in. pracownikom Wydziału Środowiska i Zieleni UMT do zaktualizowania mapy akustycznej miasta, skorzystają z nich również planiści Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przygotowujący nowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Toruński geoportal przydaje się nie tylko urzędnikom. Posiada 120 warstw, czyli wariantów tematycznych. Dzięki niemu można sprawdzić sieć biegnących pod ziemią instalacji, poznać strukturę własnościową gruntów, podział na działki, zobaczyć, gdzie znajdują się budynki wpisane do rejestru zabytków, zlokalizować tereny zielone. Korzystając z tego wszystkiego można również tworzyć własne mapy.

Zdjęcia do ortofotomapy wykonuje się wczesną wiosną, kiedy na niebie nie ma chmur, a zieleń nie przesłania widoku. Na opracowanie całości wykonawcy będą mieli czas do połowy czerwca.

- Myślę, że pod koniec czerwca mapa pojawi się już na geoportalu Torunia - dodaje Dariusz Adamczyk.

Autor:(szs)

(szs)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.