Janina Waszczuk

Sam zrób swojskie masło w kierzance. Wioska Borowiacka

Panie z Borowiackiej Wioski biorą udział w imprezach. Fot. Archiwum Wsi Panie z Borowiackiej Wioski biorą udział w imprezach.
Janina Waszczuk

Piękne jeziora, gęste lasy, niepowtarzalny folklor Borowiaków. Położony w Borach Tucholskich Nowy Sumin, czyli Borowiacka Wioska, oferuje szereg atrakcji zarówno dla wycieczek szkolnych i innych grup zorganizowanych, jak i turystów indywidualnych.

Do wsi łatwo dojechać z Tucholi. Leży ok. 16 km od największego miasta Borów Tucholskich. Okoliczne tereny obfitują w przyrodnicze atrakcje, w pobliżu znajdują się jeziora, a także Leśny Kompleks Promocyjny „Bory Tucholskie”, Park Dendrologiczny „Nad Stążką”, ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Jelenia Wyspa”.

We wsi zachowały się tradycyjne borowiackie chaty, stroje ludowe i tradycje kulinarne. Borowiacka Wioska przygotowała ofertę bazującą na kulturowym dziedzictwie. Pozwala ona zapoznać się z niepowtarzalnym folklorem rdzennych mieszkańców Borów Tucholskich: potrawami (takimi jak borowiackie mace czy fdzyndze), rękodziełem, haftami, charakterystyczną architekturą i borowiacką gwarą.

- Zapraszamy do nas. Mamy ofertę dla grup i dla osób indywidualnych, ale trzeba zadzwonić trzy dni wcześniej - informuje Iwona Rydzkowska, szefowa KGW w Nowym Suminie. - Mamy warsztaty robienia sera, masła i twarogu. W przyszłości chcemy zrobić u nas muzeum w starej borowiackiej chacie. Mamy nadzieję, że się uda. Zbieramy eksponaty. Potrzebne na to są jednak środki finansowe.

Czas trwania wizyty w wiosce około 3 godziny.

Warsztaty odbywają się w świetlicy w Nowym Suminie.

Janina Waszczuk

Lubię podróże oraz czytanie książek. Cenię kontakty z ludźmi. Odpoczywam spacerując z psem

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.