Sala koncertowa miłością i wieloma milionami budowana

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Joanna Maciejewska

Sala koncertowa miłością i wieloma milionami budowana

Joanna Maciejewska

- Ten budynek ma szansę stać się ikoną miasta - mówił w czasie wyboru projektu Andrzej Popielewski.

- Jesteśmy uczestnikami wydarzenia, które przejdzie do historii nie tylko naszego miasta, ale także Rzeczpospolitej - mówił prezydent Torunia, Michał Zaleski podczas oficjalnego otwarcia CKK Jordanki. - Otwieramy najnowszą i jedną z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych sal koncertowych w Polsce.

Nowa sala koncertowa, która jest w stanie pomieścić 880 widzów, podczas sobotniego wydarzenia była wypełniona po brzegi.

- Ten budynek ma szansę stać się ikoną miasta - mówił w czasie wyboru projektu Andrzej Popielewski.
Jacek Smarz Galę otwarcia poprowadzili aktorzy związani z Toruniem - Olga Bołądź oraz Piotr Głowacki.

Wśród publiczności zgromadziło się wielu honorowych gości, m. in. wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, projektant sali Fernando Menis, Angel Tellechea Goyena - Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej, który przybył z Nawarry. Gośćmi wydarzenia byli także reprezentanci miast partnerskich Torunia, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele ogólnopolskich i regionalnych instytucji kultury i nauki. Nie zabrakło również wykonawcy obiektu i osób, które czuwały nad przebiegiem inwestycji.

Zarówno gospodarz wieczoru - prezydent Torunia, jak i prof. Piotr Gliński podkreślali istotną rolę, jaką nowoczesna sala odegrać może w kreowaniu polskiej kultury na przestrzeni wielu lat.

- Otwierane centrum jest jednym z najmocniejszych impulsów, jakich Toruń w czasach naszego pokolenia chce dostarczyć lokalnej, regionalnej i krajowej kulturze i nauce - mówił Michał Zaleski.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, iż powstanie obiektu jest dowodem na to, że Polacy kochają kulturę i rozumieją, jak istotne znaczenie ma ona dla tożsamości i pozycji państwa, narodu i społeczeństwa. - Inwestycja w kulturę to jest ta najwartościowsza inwestycja, to jest najlepszy sposób wydawania naszych pieniędzy, bo to przynosi największe korzyści, to kształtuje naszą świadomość, poziom edukacyjny społeczeństwa i system wartości - mówił Piotr Gliński.

Podczas uroczystości otwarcia obiektu osobom, które miały znaczny wkład w jego powstanie wręczono statuetki i certyfikaty. Hiszpański architekt, Fernando Menis, z rąk Michała Zaleskiego otrzymał także medal Thorunium - najwyższe wyróżnienie, jakie może przyznać prezydent Torunia.

Jordanki są jednym z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie obiektów tego typu w kraju. - Hiszpańska koncepcja dobrze wpisuje się w charakter otoczenia - mówił ponad 7 lat temu Adam Popielewski, architekt Miasta Torunia. - Zewnętrzna skorupa jest surowa i prosta, a w środku kryje się oryginalne, pełne poezji wnętrze, dające wiele możliwości.

Fernando Menis przyznał, że 7 lat temu zakochał się w toruńskiej starówce. - Przez te wszystkie lata kiedy pracowałem nad projektem, pisałem nieśmiertelny list miłosny dla tego miasta - powiedział.

Dopasowanie budynku do otoczenia zauważyli też mieszkańcy.

- Moim zdaniem ten budynek jest tak wtopiony w miasto, jakby stał tu od wieków - mówi Genowefa Głowacka z Torunia.

Sala z wszelkimi nowinkami technicznymi wywarła duże wrażenie na uczestnikach wydarzenia. - Jesteśmy niesamowicie oczarowani salą - mówią Joanna i Paweł Modrzyńscy, uczestnicy Gali. - Rozwiązania techniczne: opuszczany sufit, mobilna widownia i scena, robią wrażenie. Bardzo ciekawa jest także bryła - nie ma tu chyba ani jednej prostej ściany.

O artystyczną oprawę wydarzenia zadbała TOS pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. Wraz z chórami: Akademickim, Astrolabium i chórem Zespołu Szkół Muzycznych, wykonała IX symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Partie solowe zaśpiewali: Iwona Hossa, Anna Lubańska, Adam Sobierajski i Wojciech Gierlach.

W czasie koncertu światową prapremierę miała kompozycja utworu Piotra Mossa. „Hommage à Toruń” został skomponowany specjalnie z okazji otwarcia Jordanek.

Inwestycję zrealizowało konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider) i Acciona Infrastructuras SA. Jej koszt wyniósł 180 mln zł netto (blisko 30 proc. tej kwoty, to dofinansowanie unijne).

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracuję w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.