Jacek Deptuła

Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po stronie prezesa Kaczyńskiego

Nowy minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (z lewej) poważa Trybunał Sprawiedliwości, ale jest tylko eksperymentem. Fot. Adam Guz Nowy minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (z lewej) poważa Trybunał Sprawiedliwości, ale jest tylko eksperymentem.
Jacek Deptuła

Z unijnym Trybunałem Sprawiedliwości dotąd żadne państwo nie wygrało. PiS wycofało się z wycinki puszczy, premier Węgier musiał zrezygnować z części zmian w konstytucji. A prezes Kaczyński mówi, że żadnego arbitrażu w trybunale nie będzie.

W piątkowej „Gazecie Polskiej Codziennie”, piśmie związanym z PiS, Jarosław Kaczyński oświadczył bez ogródek, że „Nie ma mowy o tym, by Polska oddawała decyzję ws. reformy sądownictwa Trybunałowi Sprawiedliwości”.

Żadnych zmian nie będzie

Przypomnijmy, że Komisja Europejska pod koniec grudnia skierowała do unijnego Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciw Polsce w związku z ustawą o sądach powszechnych.

Władze Unii uznają, że reforma wymiaru sprawiedliwości przez rząd PiS zmierza do uzależnienia sądów od władz politycznych. Komisja ma też poważne wątpliwości, czy minister sprawiedliwości może dowolnie odwoływać i powoływać prezesów sądów powszechnych.

Ze słów Jarosława Kaczyńskiego wynika jasno, że rząd - bez względu na konsekwencje - nie zamierza niczego już zmieniać w polskim sądownictwie.

Co więcej, prezes PiS podkreślił, że „to nasza wewnętrzna kompetencja gwarantowana prawem Unii Europejskiej. Żadnego międzynarodowego arbitrażu w tej sprawie nie będzie!”.

I tu zaczyna się problem.

Jakie konswekwencje mogą z tego wyniknąć dla Polski? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Deptuła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.