Sąd odzyska dawny blask. Trwa remont elewacji

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
(MY)[email protected]

Sąd odzyska dawny blask. Trwa remont elewacji

(MY)[email protected]

Kamienne elementy i tynk budynku sądu na Wałach Jagiellońskich w Bydgoszczy zostaną oczyszczone. Prace nadzoruje konserwator zabytków.

Remont zaczął się od bocznej części gmachu, tzw. ryzalitu (lekko wysuniętej części elewacji).

Jak informuje ratusz, projekt remontu zakłada między innymi wyczyszczenie cokołu z piaskowca, balkonów na wieży oraz innych elementów kamiennych. Odnowiony zostanie też tynk.

Wszystkie prace prowadzone są etapami pod nadzorem konserwatora zabytków. Pierwsze efekty remontu można już podziwiać - na wschodniej części zabytkowego gmachu.

Budynek bydgoskiego sądu, który stanowi wschodnią pierzeję Nowego Rynku, wzniesiono na początku XX wieku według projektu pruskiego rządowego radcy budowlanego de Bruyna.

Gmach przy Wałach Jagiellońskich 2 służył w latach 1906-1918 Pruskiemu Królewskiemu Sądowi Rejonowemu i Okręgowemu. W okresie międzywojennym mieścił się tu Sąd Grodzki, a po wojnie Sąd Wojewódzki, obecnie Sąd Okręgowy (budynek Sądu Rejonowego jest starszy - wzniesiono go w latach 1870-1871).

Pod względem architektonicznym budynek łączy elementy neogotyckie, neorenesansowe i modernistyczne. Ośmioboczna wieża jest wysoka na 44 metry. Obiekt stanowi architektoniczną dominantę (główny, wysuwający się na pierwszy plan element zabudowy) południowej części Starego Miasta.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.