Sąd cofnie decyzję wojewody w sprawie ul. 23 Lutego? Chcą tego radni

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Błażej Dąbkowski

Sąd cofnie decyzję wojewody w sprawie ul. 23 Lutego? Chcą tego radni

Błażej Dąbkowski

Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz chce, by decyzja wojewody dotycząca zmiany nazwy ul. 23 Lutego została anulowana.

Jeszcze w tym roku ul. 23 Lutego zmieni nazwę na ul. Janiny Lewandowskiej. To efekt „zarządzenia zastępczego” w sprawie nazw ulic w Poznaniu na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Wydał je 13 grudnia wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Oprócz ul. 23 Lutego zmian dokonano także w przypadku trzech innych ulic, w tym Chwiałkowskiego. To właśnie korekty w nazewnictwie tych dwóch ulic wzbudziły największe kontrowersje wśród mieszkańców stolicy Wielkopolski. Decyzja Hoffmanna, w przypadku ul. 23 Lutego może jednak nie być ostateczną, bowiem przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz zamierza sprawę skierować do sądu administracyjnego.

Czy data 23 lutego kojarzy się z komunizmem? Co o sprawie sądzi m.in. gen. Jan Podhorski, powstaniec warszawski, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, represjonowany przez komunistyczny reżim? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.