Są wytyczne w sprawie kamer w szkołach w regionie

Czytaj dalej
Fot. Marcin Osman
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Są wytyczne w sprawie kamer w szkołach w regionie

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Czy są potrzebne, kiedy można je zainstalować i jakie prawa mają ci, którzy znajdą się w ich zasięgu - są wytyczne w sprawie kamer w szkołach.

Wczoraj pisaliśmy o kontroli monitoringu w szkołach, którą przeprowadziła NIK. Główny zarzut dotyczył braku przepisów, które regulowałyby zasady instalowania kamer w placówkach oświatowych. W efekcie zakładane są one czasami w niewłaściwych miejscach. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów było gimnazjum w Puławach, gdzie kamera była skierowana na pisuary w toalecie.

Po wnioskach z kontroli NIK Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przygotował wytyczne, które wskazują, kiedy szkoły mogą stosować monitoring, jakie obowiązki muszą wówczas spełnić oraz jakie prawa przysługują osobom objętym nadzorem.

Według GIODO, szkoła powinna wykazać, że zainstalowanie kamer jest niezbędne. Dyrektor powinien zastanowić się, czy nie wystarczyłyby inne metody, mniej ingerujące w prywatność. Argumentem przemawiającym za monitoringiem może być, np. brak wystarczającej liczby nauczycieli lub zbyt duży obszar, który trzeba objąć nadzorem. Monitoring nie może być wykorzystywany do kontrolowania pracy nauczycieli podczas lekcji. O zainstalowanych kamerach powinny być informowane osoby postronne, które mogą znaleźć się w ich zasięgu, np. na ulicy. W opinii GIODO stosowanie atrap kamer powinno być zakazane.

Monitoring jest w wielu placówkach oświatowych w regionie. Na przykład, we Włocławku kamery zainstalowane są we wszystkich szkołach i przedszkolach.

- Służą poprawie bezpieczeństwa dzieci, a także zabezpieczają budynki szkolne przed dewastacją i kradzieżami - mówi Aleksandra Bartoszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Włocławka.

Podobnie jest w Grudziądzu. - We wszystkich szkołach podległych Urzędowi Miejskiemu zainstalowano monitoring wizyjny - mówi Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowy UM w Grudziądzu. - Kamery zainstalowane są przed wejściem, na holach, na boiskach, w szatni. Dzięki temu znacznie poprawia się poziom bezpieczeństwa w szkołach. System pomaga również nauczycielom i wychowawcom odpowiednio szybko reagować w sytuacjach zagrożenia. Kamery działają też profilaktycznie na uczniów, którzy rzadziej zachowują się agresywnie wiedząc, że mogą zostać zarejestrowani.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.