Są przedszkola oraz żłobki. A matki wracają do pracy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Joanna Bejma

Są przedszkola oraz żłobki. A matki wracają do pracy

Joanna Bejma

W powiecie żnińskim i w gminie Barcin spada bezrobocie. Na koniec września br. kształtowało się ono na poziomie 17 procent.

I jak dodała Iwona Kranc z Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie to najniższy, zarejestrowany na naszym terenie, poziom bezrobocia od 1999 roku. Wówczas stopa bezrobocia wynosiła 22, 7 proc.

Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej pojawiła się podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Barcinie. Przedstawiła dane statystyczne i odpowiadała na pytania radnych.

Na koniec października br. liczba zarejestrowanych bezrobotnych w żnińskim PUP ukształtowała się na poziomie 4 tys. 63 osób - w tym 2 tys. 527 kobiet. Liczba bezrobotnych w porównaniu z ubiegłym rokiem zmalała o 761 osób.

- W gminie Barcin w końcu października zarejestrowanych było 839 osób w tym 532 kobiety. Liczba bezrobotnych zmalała o 69 osób - usłyszeliśmy.

W bieżącym roku w dyspozycji pośrednictwa pracy znajdowało się łącznie 2 tys. 614 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. W gminie Barcin było ich 516.

Wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej popłynęło do stu osób, w tym 17 z gminy Barcin. Od maja 2014 r. bezrobotni - do 30. roku życia - mogą również korzystać z takich form aktywizacji jak bony szkoleniowe, stażowe, bony na zasiedlenie i granty na telepracę.

Radnego Huberta Łukomskiego zainteresowało, czy szkolenia prowadzone przez Powiatowy Urząd Pracy skierowane są do osób bez wykształcenia średniego i długotrwale bezrobotnych (bo to duży odsetek bezrobotnych).

Rajca zwrócił również uwagę , że duży wskaźnik osób bez pracy stanowią kobiety po urodzeniu dziecka. - Ale na terenie naszej gminy jest on bardzo niski. Wydaje mi się, że jest to spowodowane naszymi działaniami. Mamy żłobki, darmowe przedszkola oraz dodatkowo, oddział żłobkowy otworzony w Piechcinie - oświadczył.

W szkoleniach realizowanych w PUP brane są pod uwagę osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy, to m.in. osoby bez wykształcenia średniego i osoby długotrwale bezrobotne. - One nie tylko mogą korzystać ze szkoleń, ale i z innych form aktywizacji np. staży. Dla osób bez wykształcenia średniego, kursy doszkalające są dodatkowym atutem - odpowiedziała Iwona Kranc.

- Jeśli chodzi o drugą kwestię, faktycznie głównym problemem tych osób jest brak opieki nad dziećmi i tak jak pan zauważył, stworzenie takiego żłobka na pewno daje wiele możliwości - dodała.

- Czy przeprowadzacie państwo diagnozę zapotrzebowania na zawody i specjalizacje w naszym powiecie? Jeśli tak, czy te informacje przekazywane są do szkół, do młodzieży? - zapytał z kolei radny Paweł Ratajczak.

Usłyszeliśmy, że PUP raport zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje przygotowuje na początku roku. Znajduje się on na stronie internetowej urzędu. Jest on niezbędny do szkoleń bezrobotnych. Przygotowywany jest także montoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w powiecie. Materiały te wysyłane są do wszystkich szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i do instytucji szkolących.

Michał Pęziak zauważył na koniec, że w poprzednich latach mieszkańcy gminy Barcin nie byli zbyt często zainteresowani uzyskaniem dotacji na samozatrudnienie. W tym roku za to, takich wniosków złożono 17. Zdaniem burmistrza wynika to z tego, że mieszkańcy gminy stali się bardziej kreatywni i mają pomysł na siebie i swoją działalność. Wyraził też nadzieję, iż takich inicjatyw będzie więcej.

Joanna Bejma

W swoich artykułach podejmuję tematy związane z powiatem żnińskim, głównie w gminach Barcin i Łabiszyn, od spraw samorządowych, po interwencje i obsługę - także fotograficzną - imprez kulturalnych. Redaguję miesięcznik "Nasze miasto Żnin", piszę artykuły do dodatku "Pasje"

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.