Są pieniądze, będzie rozbudowa szpitala w Chojnicach

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichler

Są pieniądze, będzie rozbudowa szpitala w Chojnicach

Maria Eichler

W ciągu dwóch lat powstanie centrum diagnostyki i terapii raka.

To już pewne, bo są pieniądze. Chojnicki szpital czeka rozbudowa. Obok budynku zakładu patomorfologii powstanie centrum diagnostyki i terapii onkologicznej.

Zmienili projekt

- Już od dawna przymierzaliśmy się do budowy centrum diabetologicznego, bo cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i wydawało się nam, że warto pójść w tę stronę - informuje dyrektor szpitala Leszek Bonna. - Mieliśmy projekt i pozwolenie na budowę. Ale zmieniły się priorytety i nie było szans, żeby dostać na to pieniądze. Więc zmieniliśmy nasz projekt pod wymogi płatnika, a rak przecież też jest bardzo poważną chorobą i coraz częściej występującą. Liczba zachorowań na choroby nowotworowe wzrasta, trzeba więc na to reagować.

W miniony poniedziałek dyrektor Bonna podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji. Całość ma kosztować ok. 8 mln zł, dofinansowanie to 85 proc., czyli 6,7 mln zł.

Nowy budynek będzie połączony ze szpitalem podziemnym tunelem. W części podziemnej będzie zaplecze techniczne, szatnie itd. Natomiast na parterze planowana jest pracownia endoskopowa, która zostanie przeniesiona ze szpitala, a będzie miała bardziej funkcjonalne warunki i nowoczesny sprzęt. To tu zrobimy gastroskopię czy kolonoskopię. W tej części będą też gabinety lekarskie chirurgów i onkologów, to tu będą przyjmować pacjentów i wykonywać ambulatoryjne zabiegi.

Poszerzony będzie dzienny oddział chemioterapii, który teraz ma dość ograniczone warunki przestrzenne. - Chodzi o to, żeby poprawić komfort pacjentom - podkreśla dyrektor szpitala.

Może na wiosnę

Kiedy zaczną się roboty? - Po wakacjach zajmiemy się papierkową robotą i przygotowaniem przetargu - mówi Leszek Bonna. - Procedury mogą potrwać i z pół roku, a więc może na wiosnę się zacznie...Ale może i dłużej...

Czy w związku z tą zmianą planów szpital zarzuci myślenie o diabetologii?

- Jak wybudujemy centrum i jak do niego przeniesie się chemioterapia, to uwolnią się pomieszczenia i wtedy tam umieścimy kompleksową ambulatoryjną opiekę nad cukrzykami, a poradnia diabetologiczna będzie funkcjonowała jak do tej pory - wyjaśnia szef lecznicy.

Maria Eichler

Lubię pisać o sprawach społecznych, polityce i kulturze. Zajmuję się tym na łamach mutacji chojnickiej "Gazety Pomorskiej"

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.