Rzymianie uwielbiali szparagi, Lukullus jadał je z ostrygami

Czytaj dalej
Fot. wikipedia/ Forest & Kim Starr
(ha)

Rzymianie uwielbiali szparagi, Lukullus jadał je z ostrygami

(ha)

To co Państwo widzicie na zdjęciu to także szparag, a dokładnie Szparag Sprengera. Okazuje się bowiem, że szparag (Asparagus L.) to bylina obejmująca ponad 200 gatunków!

My jadamy szparag lekarski, znacznie więcej asparagusów uprawianych jest i wykorzystywanych jest jako rośliny ozdobne. Hmm, od dzisiaj inaczej będę spoglądać na bukiety ozdobione asparagusami...

Nasz dzisiejszy bohater - szparag lekarski - uprawiany był jako warzywo już w czasach starożytnych. Znali go Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Trudno w to uwierzyć, że jego wizerunki obecne są na egipskich sarkofagach sprzed 5 tysięcy lat. Nawet Pliniusz Starszy, historyk i pisarz rzymski, poświęcił troszkę uwagi szparagom, można przeczytać w jego pracach, że najlepsze są tak grube, że wystarczą trzy, by ważyły pół kilograma.

Inny Rzymianin, Lukullus (ten od sławnych do dzisiaj uczt) w codziennym jadłospisie miał ostrygi ze szparagami. Takie połączenie podobno miało wpływać pozytywnie na jego potencję. Galowie zaś uważali natomiast, że szparagi świetnie sprawdzają się w diecie osób chorych na wątrobę.

W średniowieczu przestano już doszukiwać się właściwości leczniczych tych warzyw i zajadano się nimi dla ich smaku. I tak zostało do dzisiaj, choć lekarze podkreślają, że szparagi są cennym źródłem witamin i składników mineralnych.

Pikantne ciasteczka ze szparagami
  • opakowanie gotowego ciasta francuskiego żółtko 10 dag zielonych szparagów 3 spore jabłka 10 dag pieczarek lub boczniaków 30 dag świeżego sera twarogowego (dość twardego), może być kozi oliwa z oliwek lub olej roślinny rzepakowy 2 łyżki masła 2 szalotki sól świeżo zmielony pieprz

  • Piekarnik rozgrzewamy do 200 st. C. Rozwijamy ciasto francuskie i wycinamy z niego kółka o średnicy ok. 5-6 cm. W połowie z nich wycinamy w środku otwory (by zostały boki około jednego centymetra. Żółtko mieszamy z wodą i smarujemy nim wszystkie kółka. Na każdym pełnym kółku układamy to z otworem i delikatnie dociskamy, wstawiamy do piekarnika na 15 minut.

  • Odcinamy zdrewniałe końcówki od szparagów, obieramy szalotki, drobno je siekamy, rozgrzewamy oliwę, szklimy, oprószamy solą i pieprzem. Dodajemy szparagi i smażymy mieszając ok. 5 minut. Oczyszczone grzyby kroimy w plasterki. Dodajemy do szparagów i smażyć jeszcze ok. 7 minut. Na drugiej patelni rozpuszczamy masło i smażymy jajka na jajecznicę. Ostudzone krążki z ciasta napełniamy mieszanką szparagów z grzybami i jajecznicą.

  • Na koniec każdą porcję należy posypać kawałkami sera twarogowego. Smacznego!

Autor: (ha)

(ha)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.