Rzeźby w ogrodzie tajemnic [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. archiwum GP
Hanka Sowińska

Rzeźby w ogrodzie tajemnic [zdjęcia]

Hanka Sowińska

Zapowiadaliśmy, robiąc apetyt na spotkanie ze sztuką z „górnej półki”. I jest! Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego zostanie otwarte 25 marca.

Pod koniec ub.r. pisaliśmy, że na kulturalnej mapie miasta nad Brdą pojawi się oryginalna, niemająca w Bydgoszczy konkurencji, placówka.

Będzie nią Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego, twórcy m.in. pomnika Henryka Sienkiewicza, który stanął na skraju parku Jana Kochanowskiego w 1968 r. Placówka otworzy swoje podwoje dla publiczności za nieco ponad dwa tygodnie.

Rzeźba Stanisława Horno-Popławskiego  „Partyzant”  była częścią  plenerowej ekspozycji w bydgoskim botaniku.
archiwum GP Kamienne rzeźby, w tym figura „Kobiety brzemiennej” zniknęły z ogrodu w tajemniczych okolicznościach w latach 80.

- Inaugurując naszą działalność pragniemy, aby Centrum stało się nie tylko miejscem wystawowym, ale także przyjazną przestrzenią do realizacji różnorakiego rodzaju działań artystycznych i spotkań poświęconych sztuce - mówi Hanna Kardas, założycielka Bydgoskiego Centrum Sztuki, prezes Fundacji Take Care, która działa przy firmie iQor. Podkreśla, że głównym mottem BCS jest „ukazanie istoty kreatywności w różnorodnych sposobach i technikach twórczości artystycznej”. - Zamierzeniem naszym jest ukazanie wielorakich form sztuki, prowadzenie dialogu a nawet sporu na temat piękna, organizowanie stałych i cyklicznych wystaw i spotkań z twórcami - zapowiada założycielka BCS.

Rzeźba Stanisława Horno-Popławskiego  „Partyzant”  była częścią  plenerowej ekspozycji w bydgoskim botaniku.
archiwum GP Rzeźba Stanisława Horno-Popławskiego „Partyzant” była częścią plenerowej ekspozycji w bydgoskim botaniku.

Adres Bydgoskiego Centrum Sztuki im. Stanisława Horno – Popławskiego to Jagiellońska 47. Na potrzeby placówki zaadaptowano jeden z budynków po zlikwidowanej rzeźni miejskiej. Obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Focus Mall.

Będzie to pierwsze miejsce w regionie, w którym sztuka łączy się z nową technologią. Dzięki okularom VR (wirtualna rzeczywistość) zwiedzający będą mogli eksplorować twórczość i biografię artysty.

Jak się dowiadujemy, Centrum zaprosi również odwiedzających do wirtualnej podróży do „Kamiennego ogrodu myśli Horno - Popławskiego”. Na mieszkańców regionu czekać będzie również multimedialne muzeum historii rzeźby, które umożliwi zapoznanie się z kultowymi dziełami sztuki niezwykłego artysty.

Rzeźba Stanisława Horno-Popławskiego  „Partyzant”  była częścią  plenerowej ekspozycji w bydgoskim botaniku.
nadesłane Jagiellońska 47. Pod tym adresem mieścić się będzie Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego.

Hanna Kardas zapowiada, że BCS będzie również pokazywać prace młodych artystów.

Co z dzieł mistrza Horno-Popławskiego zobaczymy? Twórcom BSC udało się zgromadzić (kupowano, przyjmowano w depozyt) kilkadziesiąt prac tego wybitnego polskiego rzeźbiarza XX w. Wśród wystawianych dzieł nie będzie jed- nak przepięknych kamiennych rzeźb, które stały w Ogrodzie Botanicznym przy ul. Niemcewicza w latach 70. i 80. (wtedy ich twórca też tam mieszkał). Zniknęły w tajemniczy sposób. Pewnie dziś zdobią niejedną prywatną galerię...

- Wyjeżdżając z Bydgoszczy Horno-Popławski na pewno ich nie zabrał. Córka Mistrza, pani Jolanta Ronczewska, podkreśla, że ojciec był człowiekiem bardzo skrupulatnym. Zatem prace te nie mogły gdzieś się zawieruszyć - zauważa Hanna Kardas.
Placówka zainauguruje działalność 17 marca, na 25 marca zaplanowano uroczyste otwarcie wystawy pt. „Myślenie kamieniem”. Tego dnia, w godz. 10.00 - 14.00, wstęp do BCS będzie bezpłatny.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.