Rzeźby w ogrodzie tajemnic [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. archiwum GP
Hanka Sowińska

Rzeźby w ogrodzie tajemnic [zdjęcia]

Hanka Sowińska

Zapowiadaliśmy, robiąc apetyt na spotkanie ze sztuką z „górnej półki”. I jest! Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego zostanie otwarte 25 marca.

Pod koniec ub.r. pisaliśmy, że na kulturalnej mapie miasta nad Brdą pojawi się oryginalna, niemająca w Bydgoszczy konkurencji, placówka.

Będzie nią Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego, twórcy m.in. pomnika Henryka Sienkiewicza, który stanął na skraju parku Jana Kochanowskiego w 1968 r. Placówka otworzy swoje podwoje dla publiczności za nieco ponad dwa tygodnie.

Rzeźba Stanisława Horno-Popławskiego  „Partyzant”  była częścią  plenerowej ekspozycji w bydgoskim botaniku.
archiwum GP Kamienne rzeźby, w tym figura „Kobiety brzemiennej” zniknęły z ogrodu w tajemniczych okolicznościach w latach 80.

- Inaugurując naszą działalność pragniemy, aby Centrum stało się nie tylko miejscem wystawowym, ale także przyjazną przestrzenią do realizacji różnorakiego rodzaju działań artystycznych i spotkań poświęconych sztuce - mówi Hanna Kardas, założycielka Bydgoskiego Centrum Sztuki, prezes Fundacji Take Care, która działa przy firmie iQor. Podkreśla, że głównym mottem BCS jest „ukazanie istoty kreatywności w różnorodnych sposobach i technikach twórczości artystycznej”. - Zamierzeniem naszym jest ukazanie wielorakich form sztuki, prowadzenie dialogu a nawet sporu na temat piękna, organizowanie stałych i cyklicznych wystaw i spotkań z twórcami - zapowiada założycielka BCS.

Rzeźba Stanisława Horno-Popławskiego  „Partyzant”  była częścią  plenerowej ekspozycji w bydgoskim botaniku.
archiwum GP Rzeźba Stanisława Horno-Popławskiego „Partyzant” była częścią plenerowej ekspozycji w bydgoskim botaniku.

Adres Bydgoskiego Centrum Sztuki im. Stanisława Horno – Popławskiego to Jagiellońska 47. Na potrzeby placówki zaadaptowano jeden z budynków po zlikwidowanej rzeźni miejskiej. Obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Focus Mall.

Będzie to pierwsze miejsce w regionie, w którym sztuka łączy się z nową technologią. Dzięki okularom VR (wirtualna rzeczywistość) zwiedzający będą mogli eksplorować twórczość i biografię artysty.

Jak się dowiadujemy, Centrum zaprosi również odwiedzających do wirtualnej podróży do „Kamiennego ogrodu myśli Horno - Popławskiego”. Na mieszkańców regionu czekać będzie również multimedialne muzeum historii rzeźby, które umożliwi zapoznanie się z kultowymi dziełami sztuki niezwykłego artysty.

Rzeźba Stanisława Horno-Popławskiego  „Partyzant”  była częścią  plenerowej ekspozycji w bydgoskim botaniku.
nadesłane Jagiellońska 47. Pod tym adresem mieścić się będzie Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego.

Hanna Kardas zapowiada, że BCS będzie również pokazywać prace młodych artystów.

Co z dzieł mistrza Horno-Popławskiego zobaczymy? Twórcom BSC udało się zgromadzić (kupowano, przyjmowano w depozyt) kilkadziesiąt prac tego wybitnego polskiego rzeźbiarza XX w. Wśród wystawianych dzieł nie będzie jed- nak przepięknych kamiennych rzeźb, które stały w Ogrodzie Botanicznym przy ul. Niemcewicza w latach 70. i 80. (wtedy ich twórca też tam mieszkał). Zniknęły w tajemniczy sposób. Pewnie dziś zdobią niejedną prywatną galerię...

- Wyjeżdżając z Bydgoszczy Horno-Popławski na pewno ich nie zabrał. Córka Mistrza, pani Jolanta Ronczewska, podkreśla, że ojciec był człowiekiem bardzo skrupulatnym. Zatem prace te nie mogły gdzieś się zawieruszyć - zauważa Hanna Kardas.
Placówka zainauguruje działalność 17 marca, na 25 marca zaplanowano uroczyste otwarcie wystawy pt. „Myślenie kamieniem”. Tego dnia, w godz. 10.00 - 14.00, wstęp do BCS będzie bezpłatny.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.